ates.gen.tr https://www.ates.gen.tr Ateş, Ateş Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ates.gen.tr Wed, 18 May 2016 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Ateş Kırmızısı https://www.ates.gen.tr/ates-kirmizisi.html Wed, 21 Nov 2018 03:06:13 +0000 Ateş Kırmızısı, olarak geçen bu renk, hafif turuncu ya çalan kırmızının bir tonudur. En sıcak renkler arasında yer alır. Hareketliliği, coşkuyu, azmi, heyecanı, şehveti, kararlılığı, dinamikliği, hırsı, yöneticiliği Ateş Kırmızısı, olarak geçen bu renk, hafif turuncu ya çalan kırmızının bir tonudur. En sıcak renkler arasında yer alır. Hareketliliği, coşkuyu, azmi, heyecanı, şehveti, kararlılığı, dinamikliği, hırsı, yöneticiliği ve azmi simgeler.  

Kullanım alanları, sıcağı ve ateşi temsil eden bu renk insanı harekete geçirir. ve çalışkanlığı ve hırsla sevk eder. Bu özelliklerinden dolayı özellikle de gençlere yönelik yapılan ürünlerde ve hareket istenen iş yerlerinde sıkça kullanılır. Aynı zamanda iştah açan ve yeme isteğini arttıran ateş kırmızısı en çokta gıda şirketlerinin logolarında tercih edilir. Duygusal anlamda oldukça yoğun bir renktir. Ruhu canlandırır enerji ve güç mesajı verir. Genellikle bayanlar kozmetikte ruj ve oje olarak, tekstilde ise abiye kıyafet, çanta ve ayakkabı olarak sık kullanılır. Hareket özelliğinden dolayı özellikle de hiperaktif çocukların odalarında, oyuncaklarında ve kıyafetlerinde kullanılması önerilmez. Tansiyonu ve kan akışını hızlandıran ve hakimiyet rengi olan bu renk genellikle zemin rengi olarak değil de vurgu yapmak nedeniyle kullanılır. Hareketli temsil etmesinden dolayı genellikle disco ve gazinolarda kullanılır. Unutturucu özelliğinden ve uyku kaçırmasından dolayı yatak odalarında pek fazla tercih edilmez.  İştah açıcı özelliği olmasından dolayı ise en çok da lokantalarda ve yemek odalarında mutlaka kullanılır. 

Yansıttığı kişilikler, ateş kırmızısı rengini sevenler çoğunlukla dışa dönük kişiliklerde yöneticilik ve liderlik görevlerini çok güzel yerine getirebilirler. Oldukça güçlü kişiliğe sahiptirler ve pek fazla duygusal yönleri yoktur. Baskın karakterleri vardır ve çok sportif kişilerdir. Cana yakın ve samimi tavırları ile dikkat çekerler ve inatçı kişiliklerdir.
]]>
Ateş Yükselmesi https://www.ates.gen.tr/ates-yukselmesi.html Wed, 21 Nov 2018 08:32:54 +0000 Ateş yükselmesi:  vücut ısısının normal üzerine çıkması olarak bilinmektedir. Ateş yükselmesi her yaştan insanlarda çeşitli nedenler sonucunda gözlemlenebilecek bir durumdur. Ateş yükselmesi çoğu zaman enfeksiyon b Ateş yükselmesi:  vücut ısısının normal üzerine çıkması olarak bilinmektedir. Ateş yükselmesi her yaştan insanlarda çeşitli nedenler sonucunda gözlemlenebilecek bir durumdur. Ateş yükselmesi çoğu zaman enfeksiyon belirtisi olarak vücutta kendini göstermektedir. 38 derecenin üzerine çıkan ateş yükselmelerinde her zaman tedbirli olmak gereklidir. Bunun nedeni özellikle çocuklarda  ateş yükselmesi sonucunda geçirilen havalelerdir. Çocuk vücudunda ateş yüksekliği geçirilen enfeksiyonun en erken habercisi olarak bilinmektedir ama bazen vücut normal işlevine devam ederken ateş yükselmeleri çocukta gözlemlenebilir. Fakat gün içerisindeki aktiviteleri, sıkı giyinme, egzersiz yapma, havanın sıcak olması gibi etkenler bu duruma sebep olmuş olabilir. Çocuğun yaz aylarında fazlaca hareket etmesi koşması çocuktaki ateşi 38 dereceye kadar çıkarabilir. Kişilerde enfeksiyonlar ve vücut iltihaplanmaları da vücutta ateş yükselmelerine neden olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ve daha bir çok neden vücutta ateş yüksekliğine sebep olmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra bulaşıcı hastalıklarda vücutta ateş yükselmesine neden olmaktadır. Ateşli hastanın durumunu değerlendirirken asıl önemli olan hastanın genel durumu ve ateş eşliğinde hangi belirtilerin kişide gözlemlenmesidir. Ateş hakkında bilinmesi gereken ateşin bir hastalık değil hastalığın göstergesi olduğudur. Ateş yükselmesinin sadece enfeksiyonun göstergesi olarak kabul etmek yanlış olabilir. Bunun için ateşin neden olduğunu öğrenmek gereklidir. Kişideki ateş alınan önlemlere ve yapılan müdahalelere rağmen düşmüyorsa mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Ateş YükselmesiÇocuk ve yetişkinlerde ateş yükselmesi sebepleri arasında yer alan unsurlar:
 • Viral enfeksiyonlar
 • Üst solunum enfeksiyonu
 • Zatüre hastalığı
 • Menenjit hastalığı
 • Eklem iltihaplanması
 • Derin doku absesi
 • Bağırsak hastalıkları
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Soğuk algınlıkları
Ateş yükselmesini düşürmek için yapılması gereken unsurlar:
 • Yüksek ateşe sahip olan kişiye ince ve ferah bir gecelik giydirilmelidir
 • Ateşin daha çok yükselmesini engellemek için oda ısısı düşürülmelidir.
 • Ateşi olan bireyin koltuk altlarına, kasık bölgelerine, boğaz ve alın bölgesine hafif ıslak bez ile kompres uygulanmalıdır.
 • Ateş yükselmesi gözlemlenen kişi gürültüden ve sesten uzaklaştırılmalı sakin ve ferah bir oda seçimi yapılmalıdır.
 • Ateşi yükselen kişinin sıvı kaybı yaşamaması için bol sıvı tüketmesi gerekmektedir.
 • Yükselen ateş düşmüyorsa ılık bir duş alınması gerekmektedir fakat soğuk su kesinlikle tercih edilmemelidir.
 • Alınan tüm tedbirlere rağmen ateş düşmüyorsa ateş düşürücü ilaç alınmalıdır.
]]>
Ateş Belirtileri https://www.ates.gen.tr/ates-belirtileri.html Thu, 22 Nov 2018 06:24:42 +0000 Ateş belirtileri titreme ve şiddetli üşüme duygusu ile gelişmektedir. Bazı hastalıklarda ateş aniden ürpermeyle, kasların kasılması ile yükselmektedir. Bu durum lenf düğümü tümörlerinde olduğu gibi başka hastalıkla Ateş belirtileri titreme ve şiddetli üşüme duygusu ile gelişmektedir. Bazı hastalıklarda ateş aniden ürpermeyle, kasların kasılması ile yükselmektedir. Bu durum lenf düğümü tümörlerinde olduğu gibi başka hastalıklarda da gözlemlense de, genellikle mikroorganizmaların kana karıştığını gösterir. Titremeye ve dişlerin birbirine çarpmasına neden olan gerçek ürpermeleri, özellikle virüs enfeksiyonlarında, ateşin ortaya çıkmasından önce görülen üşüme duygusundan ayırt etmek gerekir. Sıtmada alyuvarların parçalandığı, mikropların kana çok çabuk yayıldığı evrede ortaya çıkan ürperme tipik bir olgudur. Benzer durum bakteri ve virüslerin kana karışması ile de görülmektedir.

Ateş çok yükseldiğinde hastanın normal hareketlerini kısıtladığından, vücudu halsiz bırakmasından dolayı düşürülmesi gereken bir durumdur. Vücut sıcaklığının 37 derece üstüne çıkması ateş olarak adlandırılmaktadır. Vücut sıcaklığını ölçmek için deri, koltuk altı, kasık, alın ve kulaktan ölçme cihazları kullanılmaktadır. Ateşli hastalıklarda vücut sıcaklığının günde bir kaç kez ölçülmesinde fayda vardır. Ateşin yükselip, düşme düzeni hastalığın tanınması açısından yardımcı olmaktadır. Ateşin bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğunu bu aşamada unutmamak gerekir. Çok yükseldiği durumlarda özellikle çocuklarda tehlikeli bir durum olabilir.

Aspirin gibi ateş düşürücü ilaçların kullanılması da ateş belirtileri olan ürpermeye yol açabilmektedir. Bu ilaçlar vücut sıcaklığının, ateşin aniden düşmesine neden olur. Bu durum; kaslardaki istemsiz kasılmalar başka bir deyişle ürpermeler izler. Bu yüzden yan etkileri nedeniyle yalnızca yüksek ateş, 38 derece üstü durumlarda ateş düşürücü ilaçların alınması tavsiye edilmektedir.

Ateş BelirtileriBazı Ateş Belirtileri,

Ateş belirtileri olan sıklıkla kas, eklem sırt ve baş ağrısıda görülmektedir. Hastanın ateşi yükselirken o anda tüm vücudu ağrımaktadır, hiç bir iş yapamaz durumda hisseder kendini. Bu ağrılarla birlikte vücutta çok büyük halsizlikte meydana gelir.

Ateş belirtilerinden bir başkası ise dudak uçuklamasıdır. Başta zatürree, sıtma, menenjit (beyin zarı iltihabı) olmak üzere ateşli hastalıklarda, dudaklarda genellikle üst dudaklarda kızarıklık, şişme, bir yada birkaç sıvı dolu kesecik ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni yüksek ateş ve vücut direncinin düşmesi sonucu Herpes Simplex adlı virüsün vücutta etkin hale gelmesinden ortaya çıkmaktadır. Vücut direncinin düşmesine ve önemli ölçüde halsizliğe neden olmaktadır.

Yaşlılarda Ateş Belirtileri,

Özellikle yaşlılarda yüksek ateş meydana geldiğinde saldırgan hareketler gözlenmektedir. Bu saldırgan hareketlerde yaşlılarda ateş belirtileri arasındadır.

Bebeklerde Ateş Belirtileri,

Özellikle meme emen süt çocuklarında yüksek ateşe bağlı olarak gelişen kasılma nöbetleri ''havale'' de bir yüksek ateş belirtisidir. Beyin dokusunda gerçek bir bozukluk yoktur; fakat bununla birlikte yüksek ateşli çocuklarda havale riski düşünülerek hemen yüksek ateş tedavisine başlanmalıdır. Yüksek ateş sara hastalarının nöbetlerin ortaya çıkmasını da kolaylaştırabilir.

Ateş yükseldiğinde, vücut sıcaklığı 37 derece üstüne çıktığında ilk yapılması gerekenler arasında hasta tamamen soyulmalıdır. Oda sıcaklığını düşürmek ve havalandırmak gerekmektedir. Serin hava ateşli hastaya zarar vermez, aksine ateşin düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda mutlaka ılık bir duş yapılması gerekir, soğuk duş kesinlikle yapılmamalıdır. Buzlu kompreslerden kaçınmalıdır, şoke etkisi yaratılabilir hastada. Hastanın vücudunun alkolle silinmesinin de bir faydası yoktur, bilakis hastada mide bulantısına yol açabilmektedir. Ateşli bir bebeği örtmek, kalın kıyafetler giyd]]> Ateş https://www.ates.gen.tr/ates.html Fri, 23 Nov 2018 06:04:40 +0000 Ateş, bir takım sağlık problemlerin belirtisi olmaktadır. Ortalama vücut sıcaklığının normal değerinin üzerinde olması durumudur. Vücut sıcaklığının normal değeri 37 derecedir. Yetişkinlerde 39,4 dereceye ulaşmadı Ateş, bir takım sağlık problemlerin belirtisi olmaktadır. Ortalama vücut sıcaklığının normal değerinin üzerinde olması durumudur. Vücut sıcaklığının normal değeri 37 derecedir. Yetişkinlerde 39,4 dereceye ulaşmadığı taktirde ateş tehlikeli bir durum teşkil etmemektedir. Eğer ki ateş 39,4 derece üzerine çıkarsa tıbbi müdahale gerekmektedir. Mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Bebeklerde ve çocuklarda yavaş yavaş yükselen ateş ciddi bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Normal vücut sıcaklığı gün içersin de değişkenlikler gösterebilir. Sabah saatlerinde ateş düşük olabilir fakat öğlen ve akşam saatlerinde ateş yükselebilmektedir. Yetişkinlerde adet döngüsü ve ağır egzersizler yapmak gibi diğer etkenler vücut ısısında değişkenlikler gösterebilir.

Ateşe neden olan faktörler;
 • Virüs
 • Bakteriyel bir enfeksiyon
 • Güneş çarpması
 • Aşırı güneş yanıkları
 • Eklemleriniz de meydana gelen iltihaplanma ve bazı iltihaplanma durumları
 • Kötü huylu bir tümör
 • Difteri, tetanos, aselüler boğmaca ve pönomokoksal aşılar gibi bazı bağışıklık durumları.
Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ile ilişkili olarak meydana gelebilir. Ateşin çok yüksek veya hafif oluşu hastalığın ciddiyetiyle kesinlikle bağlantılı değildir. Basit bir viral enfeksiyonda yüksek ateş yapabilmektedir. Belirgin bir boğaz şişmesi, boğaz iltihabı yada idrar yolları iltihabı hafif ateş yapabilmektedir. Başlatan faktör ne olursa olsun ateş, vücudun enfeksiyona, bakteri ve virüslere bir savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemimiz vücudumuz içinde bir enfeksiyon olduğunda beyindeki vücut sıcaklığını düzenleyen merkezin termostat ayarını değiştirerek ısıyı yükseltir. Bakteri ve virüslerin çoğalma ortam sıcaklığı 36,5 - 37,5 derecedir. Vücut ısısı yükseldiğinde ise bakteri ve virüslerin çoğalması böylece engellenmiş olacak ve istedikleri gibi çoğalamayacaktır. Görüldüğü gibi hafif ateş aslında enfeksiyon ile mücadelede başarıyı arttırmaktadır. Yüksek ateş ise istenmeyen bir durumdur.

Ateşin nedenleri,

Ateşin nedenini belirlemek bazen mümkün olmamaktadır. Vücut sıcaklığınız 38.3 dereceden fazla ise ve ateş durumu üç haftadan fazla sürmüşse ve doktorunuz tüm araştırmalara rağmen bir tanı koyamıyorsa bilinmeyen nedenden dolayı ateşlenme de olabilir.

Ateşin belirtileri nelerdir
 • Terleme
 • Titreme
 • Baş ağrısı veya kas ağrıları
 • İştah kaybı, su kaybı
 • Genel yorgunluk
 • Havale geçirme
 • Halüsülasyonlar
Yetişkinlerde ateş ölçümü,

Ağızdan veya koltuk altından yapılmaktadır. Ağızdan ateş ölçümü yaparken termometre ampulü dilin altına gelecek şekilde ölçüm yapılmaktadır. Yaklaşık bir dakika beklenir yada bip sesi gelinceye kadar beklenmektedir. Ölçüm yapılırken mutlaka ağzın kapalı olması önemlidir. Koltuk altından ateş ölçmek yetişkinler için çok fazla tavsiye edilmemektedir. Bu işlem içinde yaklaşık bir dakika beklenmektedir.

Bebeklerde ateş ölçümü,

Bebeklerde ve çocuklarda ateş ölçmenin en güvenilir yolu alından ölçmektir. Alından ölçülen ateş 39 - 39,5 dereceyi geçmişse bebek ve çocuklar için kullanılan ateş düşürücülerden uygun dozda verebilirsiniz. Bu durumda ortam sıcaklığını bir klima yardımı ile 20 dereceye sabitlemelisiniz. Ayrıca ortamı havalandırıp bebek veya çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkarmalısınız. Gerekirse ılık bir duş aldırarak 15 dakikada bir tekrar ateşini ölçmelisiniz. Buna rağmen çocuğunuzun ateşi 39 - 39,5 dereceyi hala geçiyorsa acil tam teşekküllü bir hastaneye başvurmak gerekir.

Yetişkinlerde ateş 38,9 derece altında seyrediyorsa ateş düşürücü ilaçlar doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilir.

Ateş, çocuğun hasta olduğunun]]> Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı https://www.ates.gen.tr/bebeklerde-ates-kac-olmali.html Fri, 23 Nov 2018 20:13:04 +0000 Bebeklerde ateş kaç derece olmalıdır, Bebeklerde yüksek ateşin varlığı bebeğin vücudunda oluşan mikroplara karşı mücadele ettiğini bir göstergesi olarak değerlendirilir. Bu yüzden bebeğin ateşinin artması halinde ateş d Bebeklerde ateş kaç derece olmalıdır, Bebeklerde yüksek ateşin varlığı bebeğin vücudunda oluşan mikroplara karşı mücadele ettiğini bir göstergesi olarak değerlendirilir. Bu yüzden bebeğin ateşinin artması halinde ateş düşürücü ile ateşi düşürmeye çalışmak doğru bir tedavi olmayabilir. Buradaki önceliğimiz bebeğinizin hangi hastalığa bağlı bunu idrak etmek ve ona göre tedavi yöntemlerini seçmek mantıklı olacaktır. 

Peki neden bebeklerde ateş neden yükselir

Bebeklerde yüksek ateş var ise bunun tek bir sebebi yoktur. Örneğin sıcak çarpmasıyla bebeklerde yüksek ateş ortaya çıktığı gibi, diş çıkarma gibi ağrılı durumlarda da yüksek ateş görülmektedir. Veya grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşıda vücudun direnci neticesiyle yüksek ateş oluşmaktadır. Sebepleri çok çeşitli olduğundan neden ateş yükselmiş tespit ve tedavi edilebilmesi için bir an önce bebeğin doktora gösterilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde ateş kaç derece olmalıdır

Bebeklerde ateşin normallik düzeyi iki bölgeden kontrol edilebilmektedir. Bebeğin koltuk altından ölçülecekse, bebeklerde ateş 36,5 derece normal bir değerdir. Eğer ölçüm ağızdan yapılacaksa da bebeklerde ateş 37 derece sıcaklık olması gereken normal değerdir. Ancak standart dışı durumlar olabilmektedir ve özellikle bazı bebeklerin vücut sıcaklığı her zaman normalden fazla ölçülebilmektedir. Bu durum çok büyük farklılık göstermez.
Eğer bebeğin ateşi 39 dereceye ulaşmışsa düşürmek doğru olacaktır

Bebeklerde Ateş Kaç OlmalıBebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür

Bebeklerde ateş bazen korkulacak seviyeye yükselebilir. Bu durumda bebeğin havale geçirme riski oluşabilir. Bundan dolayı yüksek ateş iyi takip edilmeli ve bebeğin havale geçirmemesi için mutlaka bebeğin ateşi düşürülmeye çalışılmalıdır. Peki bebeğin ateşi nasıl düşürülür Neler yapılması gerekir
 • En başta bebeğin elbiselerini çıkararak elbiselerinden kurtarın.
 • Ateş düşürücü şurup veya ateş düşürücü fitil verebilirsiniz calpol ve minoset ile fitil olarak da paranox etkili birer ilaçtır.
 • İlaçlar etkisini gösterene kadar ıslak bir bezle bebeğin tüm vücudunu, koltuk altını, alnını, bacaklarını silerek vücut ısısını düşürmeye çalışın. Fitil ilaçların ateş düşürücü etkisi daha güçlü ve hızlıdır. 
 • Silme suyunun içine bir miktarı sirke katmanız daha etkili olacaktır. Enfeksiyonlara daha hızlı tepki verecektir.
 • Bebeğin ateşi hala düşmüyorsa mutlaka ılık banyo yaptırın. Ateş düşürmeye çalışın. Suyun sıcaklığının ılık olması yeterlidir.
 • Bebeğinizi asla kalın giydirmeyin üstüne bastırmayın sıcak bölgelerde kalorifer yada sobaya, ısıtıcıya yakın tutmayın. evi serin tutun  ve bebeğiniz serin yerlerde tutmaya gayret edin. bastırmayın.
Bebeklerde çıkan ateşin net bir şekilde normale dönmesi için yüksek ateşe neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Yukarıda anlatılan çalışmaların yetersiz kalması veya yüksek ateşi düşürmeye yetmediyse mutlaka bir sağlık ocağı yada hastaneye götürülerek ateş düşürücü iğne yapmasını sağlayabilirsiniz.
]]>
Düşmeyen Ateş https://www.ates.gen.tr/dusmeyen-ates.html Sat, 24 Nov 2018 16:00:29 +0000 Düşmeyen Ateş, Ateş bireylerde normal seyirde iken birden bire beden ısısının enfeksiyon kapması sonucunda ya da başka bir hastalık sebebi ile vücut ısısının yükselmesi durumuna verilen genel addır. Birçok hastalığ Düşmeyen Ateş, Ateş bireylerde normal seyirde iken birden bire beden ısısının enfeksiyon kapması sonucunda ya da başka bir hastalık sebebi ile vücut ısısının yükselmesi durumuna verilen genel addır. Birçok hastalığın ilk belirtilerinden olan ateş yükselmesi önlem alınmadığı taktirde olumsuz sonuçların doğurması olasıdır. Zira ilk başlarda tehlikeli gibi gözükmeyen ateş yükselmeleri ilerleyen süreçlerde önemli bir hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir. Özellikle de düşmeyen ateş konusunda mutlaka tedbir alınması gerekir. Çünkü bireyde meydana gelen ateş yükselmeleri uzun bir süre boyunca geçmemesi halinde başka durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu sebepten ötürü düşmeyen ateş rahatsızlığı bulunan hastaların kesinlikle ihmal etmeden uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Düşmeyen Ateşin Belirtileri Ve Nedenleri

Düşmeyen ateşin en temel belirtisi olarak vücut ısısının uzun süreli olarak normal seviyelerin üstüne çıkması neticesinde kendini gösterir. Normal durumlarda insanın beden ısısın üstünde seyir eden ateşin tedirgin edici boyutları olabilir. Bu sebepten ötürü ateş çıkması ile beraber beliren düşmeyen ateş rahatsızlığı hastalara büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Bu sebepten ötürü düşmeyen ateş konusunda erken tanının konulması ve tedavi sürecinin ihmal edilmeden başlatılması önemli bir husustur.

Düşmeyen ateş rahatsızlığı karşısında belirtilerini iyi bilmek ve düşmeyen ateşin nedenlerini tespit etmek hastalığın ilerlemesini engelleme aşamasında önemli yeri bulunmaktadır. Zira düşmeyen ateş rahatsızlığın tespit edilmesi ile birlikte erkenden önlem almak mümkündür. Bu sayede de hastalık ilerlemeden önlenmesi kolay olacaktır. Düşmeyen ateşin nedenleri birçok sebebe dayandırmak mümkündür. Örneğin uzun süreli soğuk algınlığın rahatsızlığının olması, enfeksiyonel sorunların yaşanması, yanlış ilaç kullanımı, psikolojik temelli sıkıntıları saymak mümkündür. Görüldüğü üzere düşmeyen ateşin birçok nedeni bulunmaktadır.

Düşmeyen ateş konusunda dikkat edilmesi gereken husus ise hastalık farklı boyutlara ulaşmadan nasıl önlenebileceği hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunun için de düşmeyen ateşin nedenlerini bilmemiz gerekir. Bunun ile birlikte düşmeyen ateşi olan hastaların nasıl davranması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Bu hastalık yaşandığını düşündüğünüz andan itibaren hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak en doğru davranış olacaktır.

Düşmeyen Ateşe Karşı Yapılması Gerekenler

Düşmeyen ateş rahatsızlığı bulunan hastaların ilk yapması gereken şey hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurması şarttır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde birçok sorunla karşılaşması söz konusu olmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi düşmeyen ateşin nedenini tespit etmek hastalığın iyileştirilmesi noktasında önemli bir yeri bulunmaktadır. Düşmeyen ateşin tespit edilmesi halinde ancak bu rahatsızlığa karşı müdahale edilmesi durumu söz konusudur. Bu sebepten ötürü hastaların çok dikkatli davranması gerekir. Böyle bir durumu yaşandığı andan itibaren doktorunun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmesi en doğru davranış olacaktır.

Düşmeyen Ateş

Düşmeyen ateş rahatsızlığına karşı alınması gereken önlemleri şu şekilde kısaca sıralamak mümkündür:

 • Bireyin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Bu durum hayati önem taşımaktadır.
 • Hastanın kullanmış olduğu ilaçlara dikkat etmesi ve doktorunun vermiş olduğu ilaçlara riayet etmesi gerekir. Gelişigüzel ilaç kullanımı bu hastalığın daha da ilerlemesine neden olmaktadır.
 • Spor ve egzersizlerin yapılması halinde çok rahat bir şekilde bu rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür.
 • Bitkisel otlardan ve şifalı bitkilerden faydalanmak oldukça önemli bir husustur.

]]>
Ateş Ölçer https://www.ates.gen.tr/ates-olcer.html Sun, 25 Nov 2018 11:55:24 +0000 Ateş Ölçer, Birçok hastalığın belirtisi olarak ateş bulunmaktadır. Özellikle de çocuklarda ve bebeklerde sık sık rastlanılan bu rahatsızlık bireye oldukça çok rahatsızlık vermektedir. Bu sebepten ötürü ateş çık Ateş Ölçer, Birçok hastalığın belirtisi olarak ateş bulunmaktadır. Özellikle de çocuklarda ve bebeklerde sık sık rastlanılan bu rahatsızlık bireye oldukça çok rahatsızlık vermektedir. Bu sebepten ötürü ateş çıkması esnasında erken teşhis yapılması ve ateşe karşı alınması gereken önlemleri iyi bilmemiz gerekir. Zira küçük yaştaki çocuklar hastalandığı zaman derdini anlatma konusunda çekinebilirler. Hasta oldukları ancak ateşleri çıktığı zaman anlayabiliriz. Ateş çıkması masum bir rahatsızlık gibi görünebilir. Bununla birlikte önlem alınmadığı taktirde ölümle sonuçlanması da söz konusudur. Bu sebepten ötürü ateş yükselmesine karşı bir takım önlemler almak gerekir. Bunun için ateşin derecesini ölçmeye yarayan ateş ölçer kullanmak gerekir. Ateş ölçer kullanılması sayesinde çocuğunuzun ateşinin kaç derece olduğunu rahatlıkla anlamanız mümkündür. 

Ateşin Yükselme Nedenleri

Ateşi beden ısısının normal düzeylerinden üste yükselmesi olarak tanımlamak mümkündür. Bütün ateş yükselmelerini tedavi edilmesine gerek yoktur. Yalnızca ateş ölçer aleti sayesinde ölçüm yapılması yeterli olacaktır. Ateş yükselmesinin en temel sebebi enfeksiyonlardır. Ateş yükselmesi enfeksiyon oluşumuna karşı meydana gelen doğal bir savunma sistemi olarak bilinmektedir. Yeni doğan bebekler için çevre ısısı ya da aşırı giyinme gibi etkenler ateşinin yükselmesine neden olmaktadır. Zira bebeklerde ısı kontrolünün gerçekleşmesi oluşumu daha yeni yeni meydana gelmektedir. Bunun ile birlikte diş çıkarma esnasında da ateşin yükselmesi söz konusu olmaktadır. Ancak buradaki ateş yükselmesinin 38 dereceyi geçmesi beklenmez. Diş çıkarma esnasında ateş ölçer yardımıyla ateş kontrol edilmelidir. Ateşin 38 derecede olması durum idealdir. Ateşin giderek çıkması söz konusu değildir. 

Yaşa, Cinsiyete Ve Hava Sıcaklığına Göre Ateş Yükselmesi

Bebeklerin beden ısıları normal bir yetişkin bireye oranla çok daha yüksektir. 1 yaşına doğru geldiklerinde ise erişkin düzeye doğru ateş ölçer kullanıldığı zaman düşüş gözlemlenmektedir. Erkeklerde 17-18 yaşlarında ve kızlarda ise 13-14 yaşları arasında standart hale geldiğini söylenebilir. Sabah saatlerinden akşama doğru ise beden ısısında 1 derece kadar artış gözlemlenmesi söz konusudur. Günün belirli saatlerinde artışlar söz konusu olmaktadır. Özellikle de sabah 05.00-08.00 saatleri arasında en düşük değerlerde iken akşam saatlerinde ise 16.00-19.00 saatleri arasında ise en yüksek seviyeler ulaşır.

Ateş Ölçer Kullanımın Önemi

Ateş yükselmesi esnasında doğru termometreyi kullanmak oldukça önemli bir husustur. Kullanacağımız ateş ölçer aletinin doğru çalışıp çalışmamasını iyi bilmemiz gerekir. Bu sebepten ötürü ateş ölçerlerin kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumamız gerekir. Hani tür ateş ölçer kullanırsanız kullanın kullandığınız ateş ölçerin doğru ölçüm yaptığını dikkat etmeniz şarttır. Aksi halde bazı hastalıkların tespit edilmesi durumu söz konusu olmayabilir. Bu durum beraberinde erken teşhis yapılamaması neden olup hastalığın giderek tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü doğru ateş ölçer aleti kullanmak oldukça önemlidir.

Ateş Ölçer

Ateş Ölçer Çeşitleri Ve Kullanımları

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi doğru ateş ölçer kullanmak gerekir. Ancak bu sayede hastalıkların teşhis edilmesi ve tedavisi kolaylaşır. Bunun için piyasada birçok ateş ölçer aleti satımı söz konusudur. Bu ateş ölçerleri belirli ücretler ödeyerek eczanelerden ya da internet üzerinden sipariş vererek çok kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Ancak ateş ölçer aletlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şunlardır:

 • Dijital termometreler
 • Alın termometlesi
 • Elektronik kulak termometresi
 • Emzik biçiminde termometreler
 • Tek kullanımlık olan termometreler
 • Cıval]]> Braun Ateş Ölçer https://www.ates.gen.tr/braun-ates-olcer.html Sun, 25 Nov 2018 18:37:39 +0000 Braun ateş ölçer: Ateş ölçerler aileler için evlerinde bulundurulması gereken en önemli şeylerden birdir. Geçmişten bugüne birçok cıva ateş ölçerleri herkes kullanmıştır bu ateş ölçerlerin içinde  doğada sıvı  ola Braun ateş ölçer: Ateş ölçerler aileler için evlerinde bulundurulması gereken en önemli şeylerden birdir. Geçmişten bugüne birçok cıva ateş ölçerleri herkes kullanmıştır bu ateş ölçerlerin içinde  doğada sıvı  olarak buluna bilen tek metal olan Hg (cıva) vardır fakat bu ateş ölçerlerin kırılması durumunda odaya yayılan cıvanın bizleri zehirleyerek ciddi rahatsızlıklara ve ölüm gibi sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bu tür klasik  çubuk cıva dereceler ile ölçülen ateşi okumak çok güçtür ve yanlış okunduğunda ciddi sonuçlar doğurabilir. Braun Ateş Ölçer 

  Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber çok daha güvenli elektronik  ateş ölçerler geliştirilmiştir. Bu konuda öncü firmalardan biri olan braun  temassız, çubuk ve kulaktan ölçüm alan bir çok ateş ölçerleri vardır. Braun sadece ateş ölçer yapmıyor aynı zamanda  ateşin ne kadar önemli bir durum olduğunun farkındalığı da olan bir firma örneğin ateş her yaş için değişik kritik seviyeler taşır yani yetişkin bir insan için önemsiz olan bir ateş yüksekliği bebek ve çocuklar için kritik sonuçlara neden olabilir braun firması bu durum için yeni teknoloji geliştirmiş ilk önce ateşi ölçülecek olan kişinin yaşı giriliyor daha sonra ateş ölçüldüğünde ateş ölçerin ekranında görünen ateşin  belirtilen yaş için  kritik olup olmadığını ekranın değişen rengine göre anlayabiliyoruz böylece çocuk ve bebeklerin ateşini çok daha güvenli bir şekilde ölçe biliyorsunuz. Braun ateş ölçerlerin piyasada özelliklerine göre 100-300TL arasında değişen  fiyatları vardır. Elbette daha sade uygun fiyatlarda braun ateş ölçer cihazları bulunabilir bunun için ufak bir web araştırması yeterli olacaktır.
  ]]>
  İç Ateş Nasıl Düşürülür https://www.ates.gen.tr/ic-ates-nasil-dusurulur.html Mon, 26 Nov 2018 00:57:31 +0000 İç Ateş Nasıl Düşürülür, İç ateş, genelde bebeklerde sık görülen bir durumdur. Sadece bebeklerle sınırlı olmayıp çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki herkeste görülebilir. Sadece bebeklerde daha yaygındır.  Bebeği İç Ateş Nasıl Düşürülür, İç ateş, genelde bebeklerde sık görülen bir durumdur. Sadece bebeklerle sınırlı olmayıp çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki herkeste görülebilir. Sadece bebeklerde daha yaygındır.  Bebeğin vücudu soğuk olsa da halsiz ve gözlerde bir baygınlık varsa iç ateş belirtisidir. Hemen bir ateş ölçer yardımıyla ateşini ölçerek bunu anlayabilirsiniz. Ateş 36 buçuk ise normal, 37 ise yüksektir. Hemen müdahale edilmesi gerekir. Kişi havale geçirebilir ve kalıcı hasarlar olabilir. Eğer müdahale eder ve erken önlem alırsanız bir sorun olmadan kolaylıkla atlatabilirsiniz.  

  İç Ateş Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir
  • Halsizlik
  • Soğuk soğuk terleme,
  • Ara ara kişiye titreme gelmesi, birden sıcak veya soğuk hissi,
  • Mide bulantısı, 
  • Kusma isteği,
  • Dudaklarda kuruluk,
  • Gözlerde soluklaşma. 
  İç Ateş Nasıl Düşürülürİç Ateş Nasıl Düşürülür

  Başta bebekler ve çocuklar olmak üzere iç ateşin yükselmesi durumunda ilk müdahale önemlidir. Öncelikle soğuk suyla banyo aslında doğru değildir. Sıcakla soğuğun çakışması harareti artırabilir. Bu nedenle ılık duş aldırmak gerekmektedir. Kişinin üzerinde ince giysiler olmalıdır. Bunun yanı sıra bir sünger ya da bir bez yardımıyla soğuğa yakın ılık suyla kişinin vücudu silinmelidir. Evde eğer ateş düşürücü varsa vermelisiniz. Halsizliğin giderilmesi için kişinin sıvı tüketmesi gerekir. Su tüketimi ve meyve suyu tüketilmesi gerekmektedir. Sıvı aynı zamanda ateşin daha hızlı düşmesine de yardımcı olur. Eğer yoğurt varsa, yoğurt tüketilmesi ateşi düşürür. 

  ]]>
  Akdeniz Ateşi İlacı https://www.ates.gen.tr/akdeniz-atesi-ilaci.html Mon, 26 Nov 2018 16:30:23 +0000 Akdeniz ateşi ilacı; Akdeniz anemisi hastalığı ataklar halinde görülen ve eklem ağrısı, ateş ve karın bölgesinde ağrılar şeklinde meydana gelen anne babadan kaynaklanan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalığın atakları Akdeniz ateşi ilacı; Akdeniz anemisi hastalığı ataklar halinde görülen ve eklem ağrısı, ateş ve karın bölgesinde ağrılar şeklinde meydana gelen anne babadan kaynaklanan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalığın atakları üç ile dört gün arasında devam eder. Atakları sona erdiğinde hastalığın belirtileri de sona erer ve hasta günlük yaşantısına devam eder. Bu Akdeniz hastalığı kalıtsal bir hastalık olduğunda ya annede ya babada veya ikisinde birden olması gerekir. Yani genetik bir hastalıktır. Akdeniz hastalığı çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın tamamen iyileşme diye bir durumu söz konusu değildir. Ancak bu hastalıkta kullanılan tek ilaç da Konşisin' dir. 

  Akdeniz ateşi ilacı tablet;

  İlaç tabletler halinde satılan ve çoğunlukla akut ve kronik rahatsızlıklarda kullanılan bir ilaçtır. Şekil olarak yuvarlak kırmızı ve bikonveksa film tabletler halinde bulunur. Her kuta da elli tablet halinde bulunur. Özellikle Akdeniz hastalığı için kullanılan Koşisin ilacı, bu hastalığı taşıyan kişilerin düzenli olarak kullanmasını sağlayarak atakların oluşumunu engellemesi ve hastanın günlük yaşantısına devam etmesini sağlar. 

  Akdeniz ateşi ilacı kullanımı,

  Kolşisin ilacını kullanırken, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanızda fayda vardır.Atakların sıklığına göre doktorunuz bu ilacın dozajını isterse arttırabilir. İlacın kullanılmaması gereken durumların başında ciddi sindirim sistemi hastalığı olan kişilerin kullanmaması gerekir.Böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı, hemodiyaliz hastalığı, hamilelik ve kötü huylu kan hastalığı olan kişilerin bu ilacı kullanmaması gerekir. 

  Akdeniz Ateşi İlacıAkdeniz ilacı ateşi, Kolşisin ilacı Akdeniz hastalığı ateşi için kullanılırken öncelikle koruyucu amaçlı olarak ve günde bir defa bir film tablet alınır. Hastada gerekiyorsa ve doz tolerans edilebiliyorsa günde iki miligrama kadar bölünerek verilebilir. Akdeniz hastalığında beş yaşından küçük çocuklarda günde bir film tablet kullanılmalıdır. beş yaşından büyüklerde ise, iki kere bir film tablet kullanılır. 

  Akdeniz ilacı ateşi, ilaç saklanma koşulları oda sıcaklığında orijinal ambalajında ve çocukların yetişemeyeceği bir yerde olmalıdır. Son kullanma tarihi geçen ilaçların asla kullanılmaması gerekir. İlaç düzenli olarak kullanıldığında Akdeniz ilacı ateşini düzene bindirir ve hasta günlük yaşantısına rahatlıkla devam eder. 

  Sağlıkla Kalın..
  ]]>
  Anadolu Ateşi https://www.ates.gen.tr/anadolu-atesi.html Tue, 27 Nov 2018 07:27:04 +0000 Anadolu Ateşi, temelini Anadolu'nun mitolojik ve kültürel tarihinden alan ve Anadolu'nun her yöresinden derlenmiş sayısız halk dansı figürünü ve halk müziğini içinde barındıran temel konsepti medeniyetler buluşması olan Anadolu Ateşi, temelini Anadolu'nun mitolojik ve kültürel tarihinden alan ve Anadolu'nun her yöresinden derlenmiş sayısız halk dansı figürünü ve halk müziğini içinde barındıran temel konsepti medeniyetler buluşması olan Doğunun ve batının buluşmasını hedefleyen özgün bir dans projesidir. Halk danslarını modern dans, bale ve diğer dans disiplinleriyle sentezleyerek tüm dünyaya modern standartlarda bir kültürel şöleni sunmaktadır. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğini tanıtmayı hedeflemektedir.

Yıllar öncesine dayanan bir hayali gerçekleştirmek üzere 1999 yılında ilk adımını atan Mustafa Erdoğan projesinin tempolu çalışmalarını eski adı  olan Sultan’s of the Dance adıyla başlattı. İlk olarak gazetelere dansçı aranıyor ilanları verildi. 90 genç  750 aday arasından seçildi ve bir buçuk yıllık zorlu bir çalışma temposuna ilk adım atıldı. Bu günde 8'den 16 saate uzayan çalışmalardı. Kostümlerin hazırlanması ve müzikler tamamlanması büyük bir hızla devam etti. Estetik, egzersiz, masaj uzmanları ve diyetisyenler ile çalışıldı. Yoga ve Strech çalışmaları yapıldı. Tüm çalışmalar halk danslarına ait adımların bale ve modern dansa uyarlanmasıyla devam etti. Dansçılara Anadolu ritmlerinin notasyonu konulu teorik dersler verildi.
 
Ve 3 Mayıs 2001 tarihinde 3-4 sahnelendikten sonra  yurt dışı turnesi planlanan gösterinin,  biletlerin aylar öncesinden tükenmesi sebebiyle  Türkiye’deki programının uzatılması kararı alındı. 2002 yılında dünya  turnesine başlayan Anadolu Ateşi, 97 ülkede 4000 gösteri ile 40 milyonu aşan sanatsevere ulaştı. Bugüne kadar yapılan yurt dışı turneleri ve tanıtım çalışmaları neticesinde dünya üzerindeki sayılı dans  topluluklarından biri olarak gösterilmeye başlanan Anadolu Ateşi, ulusal kültürümüzü evrensele taşıyan görkemli bir projedir. Ülkemizin büyük organizasyonlarında Eurovision 2004- Formula 2005-Universiade 2005'de sahne alan topluluk izleyiciler tarafından ilgiyle takip edilmiştir. 
 
Anadolu Ateşi 2001'den bugüne İsrail,  Hollanda, Belçika, İsviçre, K.K.T.C., Suriye, İngiltere,Japonya, Avusturya, Katar, Lübnan, Rusya,Gürcistan, Makedonya, Azerbaycan, Ürdün, Sibirya,  Romanya, Bulgaristan,  Danimarka, Amerika, Macaristan,İtalya, Slovakya, Saray Bosna, Bahreyn,  Malezya, Yunanistan,  Sırbistan, Hırvatistan,   Polonya, Beyaz Rusya, Letonya, Kazakistan, Ukrayna, Kırım,Almanya, Çin,Yeni Zelanda, Tunus,  Arnavutluk,Dubai, Slovenya, Filistin, İspanya, Mısır, Fransa,Portekiz,  Martinik Adası-Karayipler’de gösterilerini seyircilerle paylaşmıştır.

Anadolu AteşiAnadolu Ateşi ile ilgili dünya basınında sayısı 15 bini geçen haber yapılmıştır. Grup sahnelediği Karadeniz oyunuyla dünyada en hızlı dans eden grubu olarak Guiness Rekorlar Kitabında yerini almıştır. Grubun 250 kişilik dansçı kadrosu aynı anda dünyanın 3 farklı yerinde gösteri yapabilmektedir.

Her yıl Nisan-Kasım arası yaz döneminde Anadolu Ateşi düzenli olarak  Antalya Aspendos Arena’da haftada 2 gün sahne almaktadır. 
]]>
Rüyada Kor Ateş Görmek https://www.ates.gen.tr/ruyada-kor-ates-gormek.html Tue, 27 Nov 2018 14:36:25 +0000 Rüyada kor ateş görmek, kişinin maddi sıkıntısının biteceğine ve güzel haberler alacağına işaret eder. Büyük bir güce, maddi durumun artacağına, kişinin huzura kavuşacağına ve karmaşık olaylardan kurtulup feraha Rüyada kor ateş görmek, kişinin maddi sıkıntısının biteceğine ve güzel haberler alacağına işaret eder. Büyük bir güce, maddi durumun artacağına, kişinin huzura kavuşacağına ve karmaşık olaylardan kurtulup feraha ereceğine yorulur. Rüya sahibinin sıkıntılı günlerinin biteceğine işaret eden bu rüya aynı zamanda kişinin çok mutlu olacağı bir haber alacağına da yorumlanır. Rüyada ateş görmek bir çok kişi tarafından olumsuz olarak yorumlanmaktadır. Ancak rüya tabircileri bu rüyanın güzel olduğuna ve kişinin olumsuz duygulardan, mutsuz hallerden kurtulacağını müjdeler.

Rüyada kor ateş gören kişinin istediği güce kavuşacağına ve büyük bir iş anlaşması yapacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin hayatında eğer olumsuz giden bir durum varsa tersine döneceğine ve kişinin pozitif duygular yaşayacağına yorumlanır. Rüyada kor ateş görmek, kişinin hasret duyduğu başarıyı kısa sürede elde edeceğine rivayet edilir. Eğer kişi büyük bir maddi sıkıntı çekiyor ise feraha ereceğine ve eline büyük paralar geçeceğine yorumlanır.

Rüyada Kor Ateş Görmek

Rüyada kor ateş görmek, kişinin durumu ile de alakalı olabilir. Eğer bu rüyayı gören kişi bekar ise istediği izdivaca ereceğine ve mutlu bir birliktelik yaşayacağına yorumlanır. Bu izdivacın kişiye bol bereket getirip, kısa sürede olumsuz giden işlerini yoluna koyacağına işaret edilir.

Rüyada ateş görmek ise, kişinin rızkının bol olacağına yorumlanır ve haram maldan uzak durmaya işaret eder. Bu rüya birçok rüya yorumcusu tarafından olumlu olarak rivayet edilmiştir. Ancak bazı rüyalar kişinin bilinçaltı ile alakalı olabilir. 

]]>
Akdeniz Ateşi https://www.ates.gen.tr/akdeniz-atesi.html Wed, 28 Nov 2018 01:51:21 +0000 Akdeniz Ateşi, genellikle kişiye ataklar halinde gelen eklem, göğüs ve karın ağrılarının yanında yüksek ateş belirtileri ile gelen kalıtsal hastalığa Akdeniz ateşi hastalığı adı verilir. Ailevi Akdeniz Ateşi Akdeniz Ateşi, genellikle kişiye ataklar halinde gelen eklem, göğüs ve karın ağrılarının yanında yüksek ateş belirtileri ile gelen kalıtsal hastalığa Akdeniz ateşi hastalığı adı verilir. Ailevi Akdeniz Ateşi adı ile de bilinen bu hastalık tıp dilinde FMF olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda dünyada 150.000 kişinin bu hastalığa yakalandığı söylenmektedir. Türkiye'de ise her 6 kişiden birinin bu hastalığa yakalandığı söylenmektedir.Özellikle le de Anadolu coğrafyasında yaşayanların daha çok karşılaştığı bu hastalık, ailesel olarak nitelendirilir. Hastalığın atakları genellikle1-2 gün kadar sürmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığının nedenleri

Hastalığın başlıca nedeni kalıtsal Akdeniz ateşi geni olan MEFV adlı genin kalıtsal olarak kişiye geçmesidir. Bu genin hastalığa %98 oranında neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hastalığın neredeyse bu gen nedeniyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Akdeniz ateşi hastalığının belirtileri

Belirtileri genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan bu hastalıkta belirtiler 2 gün kadar devam edebilir. Akdeniz ateşi hastalığının belirtileri şunlardır:
 • Yüksek ateş
 • Karın ve göğüs ağrısı
 • Diz altında ortaya çıkan kızarıklık
 • El bileklerinde ağrı ile birlikte şişkinlik
 • Kas ağrısı
 • Testislerin şişmiş ve gergin olması
Hastalar sadece nöbetlerde bu belirtileri gösterir. Normal dönemlerde bu sorunlar görülmez. Nöbetler arası 1 ay olabileceği gibi bir hafta da olabilir. Bu nöbetleri egzersiz, enfeksiyon, menstrüasyon ve stres gibi durumlar tetiklemektedir.

Akdeniz AteşiAkdeniz ateşi hastalığının teşhisi

Hastalığın teşhisi için bazı testler uygulanır. Öncelikle fiziki muayene yapılır. Ve hasta geçmişi öğrenilir. Daha sonra kan testleri yapılır. Hasta nöbet geçirdiği sırada beyaz kan hücreleri vücudu korumak için artmaktadır. Böylece hastalığın olup olmadığını doktor teşhis edebilir.

Akdeniz ateşi hastalığının tedavisi

Akdeniz ateşi hastalığı tedavi edilebilir ancak hastalığa sebep olan gen ortadan kaldırılamaz. Genellikle tedavi hastalığın yarattığı sorunları ortadan kaldırmaya yöneliktir. 
Çiğdem bitkisinden elde edilen ve genellikle enfeksiyonları azalttığı söylenen kolsişin ilacı bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında bu ilaç amiloidoz gelişimini de engellemektedir.
]]>
Rüyada Ateş Söndürmek https://www.ates.gen.tr/ruyada-ates-sondurmek.html Wed, 28 Nov 2018 16:04:29 +0000 Rüyada Ateş Söndürmek, rüya sahibinin hayatı içerisinde yaşayacağı olumlu değişimlere, hayatı için kurduğu hayallerinin yaklaştığı yönünde hızlı bir ilerleme gösterdiğine delalet etmektedir.Rüyasında ateş söndürd Rüyada Ateş Söndürmek, rüya sahibinin hayatı içerisinde yaşayacağı olumlu değişimlere, hayatı için kurduğu hayallerinin yaklaştığı yönünde hızlı bir ilerleme gösterdiğine delalet etmektedir.Rüyasında ateş söndürdüğünü gören rüya sahibi, hayatının diğer günlerinde daha çok başarılı olacağına, başkalarının eline geçemeyecek derecede önemli ve çok büyük fırsatlar yakalayacağına tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin iş hayatında daha çok ilerleyeceğinin de işareti olmaktadır. Rüyasında ateş söndüren kişi, eline geçen fırsatları değerlendirerek daha temkinli ve emin adımlar ile ilerleyeceğine rüyanın tabiri yapılmaktadır.Hatta rüya sahibinin hiç bir zaman umutlarını yitirmeden, çabalamaktan hiç vazgeçmeden, yılmadan kendi yaşamına tam bir dört el ile sarılacağına tabiri olunmaktadır. Rüyasında ateşi söndürdüğünü görmek, rüyayı gören bireyin kendisine çok iyi kar getirecek olan bir işe girerek buradan üstün başarı elde edeceğine delalet etmektedir. İş hayatında elde edilen başarı ile rüya sahibinin hem mal varlığını hem de kazancını çoğaltarak çok daha iyi ve lüks bir yaşam süreceğini işaret etmektedir. Bu rüyayı gören kişi maddi bakımdan çok daha güçlü olacağına yorumu yapılmaktadır.

Diğer Yorumlara Göre Rüyada Ateş Söndürülmesi, bu rüya genellikle rüya sahibi açısından oldukça hayırlara vesile olan işleri olacağına tabiri yapılan bir rüyadır. Bu rüyayı gören kişi için hem meslek yaşamında hem de özel yaşamında hayırlı ve güzel gelişmelerin olacağını işaret etmektedir. Bir alimin yorumuna göre rüyada ateş söndürülmesi, rüya sahibinin çok daha iyi koşullara kavuşmasına, şimdiye kadar çektiği sıkıntıların bitmesine, verdiği uğraşların sonuçlarını almasına ve kendi gücüyle alın teri ile çalışması anlamına gelmektedir. Başka rüya yorumcusuna göre rüyada ateş söndürmek, rüya sahibinin çıkan bir fitneyi yatıştırılmasına ve olabilecek sorunların giderilmesi şeklinde tabiri yapılmaktadır. Çoğunlukla hayırlı bir rüya olarak yorumlanırken bazende rüyada ateş söndürmek kötülüğe delalet etmektedir. Bunun sebebi de ateşin külünü söndürdüğünüz zaman duman yukarıya doğru çıktığı için yaşanabilecek kötü durumlara hasıl olacağı şeklinde tabiri yapılır.

Rüyada Ateş SöndürmekFarklı Yorumlarda Rüyada Ateş söndürmek, eğer rüya sahibi çok harlı, göz alıcı ve yüksek olan bir ateşi söndürdüğünü görür ise, bu rüya sahibinin gerçek kendi yaşamında ateş ile oynadığı anlamına gelmektedir. Ayrıca rüyada ateş söndürmek, el altında ve gizli yapılan işlere, rüya sahibinin hiç hak etmediği haram paraya yorumu yapılmaktadır. Hatta bu helal olmayan para ve gizli sırlar yüzünden vicdanının hiç rahat olmadığına delalet etmektedir. Başka bir ulemanın tabirine göre rüyada ateş söndürmek, rüyayı gören kişinin öteki tarafta yerinin cehennem olmaması için bu dünyada tövbe ederek imana yönelmesi gerektiğini gösteren rüya olarak yorumlanmaktadır. Rüyasında ateş söndürdüğünü gören kişi, yaşamında inişli ve çıkışlı süreçlere gireceğine delalet etmektedir. Ayrıca rüyasında ateş söndürdüğünü gören rüya sahibinin, çevresinde hiç istemediği ve her konuda gereksiz yere konuşan bir kadının varlığının olduğu şeklinde tabiri yapılır.
]]>
Bebeklerde Ateş Düşürme https://www.ates.gen.tr/bebeklerde-ates-dusurme.html Wed, 28 Nov 2018 17:21:32 +0000 Bebeklerde ateş düşürme, Bebeklerde ateş düşürmenin birçok yöntemi vardır. Bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanılan ateş yükselmesi çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bebeklerde üşütme, aşı olma, bulaş Bebeklerde ateş düşürme, Bebeklerde ateş düşürmenin birçok yöntemi vardır. Bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanılan ateş yükselmesi çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bebeklerde üşütme, aşı olma, bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve daha bir çok etken bebeklerde ateşin yükselmesine sebep olmaktadır. Bebekte ortaya çıkan ateş yükselmesi durumunda çoğu zaman anne ve baba telaşa kapılmaktadır. Fakat bebeklerde ateş yükselmeye başladığı andan itibaren doğru yöntem izlendiği takdirde ateşi ilk anlarda daha rahat kontrol altına alınabilir. Bebeklerde ateş düşürme ilk yardımı çoğu zaman evde yapılır ve sonra hastaneye gidilir. Anne ve babanın dikkat etmesi gereken en önemli konu bebekte ateş yükseldiğinde üşüme ve titreme gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda bebeğin üstünü örtmek ve bebeği daha çok sıcak tutmaya çalışmak yanlış bir davranıştır. Bebeklerde ateş düşürme kuralları arasında en çok bilindik olan bebeğe yaptırılan duş aldırma yöntemidir. Fakat anne ve baba soğuk suda bebeğe duş aldırmamalı ılık su tercih edilmeli. Bebeği olan anne ve babalar bebeklerde ateş düşürme yöntemleri konusunda bilinçlenmeli ve yapılması gerekenleri önceden öğrenmelidir. Bebeklerde ateş düşürme çabalara rağmen vücut ateşi normal seyrine dönmüyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Parasetamol ismindeki ateş düşürücü ilaç aspirin içermeyen ağrı kesicilerde bulunan aktif maddedir. Parasetamol 4-6 saatte bir verilebilir. Fakat bebek 3 aydan daha küçük ise enfeksiyonla savaşma yeteneği henüz gelişmemiştir. 3 aydan küçük olan bebeğin ateşi 38 dereceye ulaşırsa veya geçerse hemen zaman kaybetmeden bebeğin giysilerini çıkarıp bebeği rahatlatıp acilen doktora götürülmelidir.

Bebeklerde Ateş DüşürmeBebeklerde ateş düşürme müdahalesi olarak yapılması gerekenler:
 • Bebekte ateş yükselmesi hissedildiği takdirde ateşi sıkça ölçülmeli bebeğin ateşinin derece olarak gözlem altında tutulmalı
 • Bebeğin ateşi 38 dereceyi geçtiği görüldüğünde bebeğin kıyafetlerini çıkartıp ince, dar olmayan ve rahat bir pijama giydirilmeli bebeğin vücudunun rahatlaması sağlanmalı
 • Bebeğin bol miktarda sıvı almasını sağlayın elinizi ıslatıp hafif kurutup bebeğin vücudunda gezdirin ve sıcaklığını alın
 • Bebeğin bulunduğu ortamın 21 derece yada 22 derecede olmasını sağlayın
 • Orta derecede ıslaklığı olan büyük oranda nemli olan bezlerle bebeğin ateşini düşürmeye çalışılmalıdır.
 • 29 derece ile 32 derece arasındaki ılık suyla bebeğe duş aldırabilirsiniz.tam soğuk suyla duş aldırmak uygun değildir.
 • Bebeğin ateşi 36 yada 38 derece arasındaysa ilk tercih olarak ateş düşürücü ilaçlara öncelik vermemek lazımdır.
 • Bebeğin ateşi 39 dereceye yükseldiyse doktor muayenesi mutlaktır bebeğin mutlaka bir doktora götürülmesi gerekir. Doktorun tavsiyesi ile ateş düşürücü yada serum tedavisi uygulanabilir.
Hangi durumlarda doktora götürmeniz gerekmektedir:
 • Bebeğin ateşi 38 buçuk dereceyi geçiyorsa
 • Bebek hasta ise ve anlayamadığınız hastalık belirtileri var ise
 • Bebek anne sütü yada su gibi sıvı alımlarını reddediyorsa 
 • Bebek ateşle birlikte sürekli ağlıyorsa
 • Bebek ateşle birlikte devamlı dalgın bir şekilde uyuyorsa
 • Bebek daha önce ateşli havale geçirdi ise hemen doktora başvurmanız gerekmektedir.
]]>
Ani Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/ani-ates-basmasi.html Thu, 29 Nov 2018 11:46:11 +0000 Ani ateş basması, insanlarda ara ara görülen bir durumdur. Bu durum özellikle çocuklarda ve bebeklerde meydana gelmektedir. Bilindiği gibi insanlarda vücuttaki ısı seviyesinin hissedilecek derece yükselmesi, direk olarak büyük teh Ani ateş basması, insanlarda ara ara görülen bir durumdur. Bu durum özellikle çocuklarda ve bebeklerde meydana gelmektedir. Bilindiği gibi insanlarda vücuttaki ısı seviyesinin hissedilecek derece yükselmesi, direk olarak büyük tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Başta havale olmak üzere daha birçok hastalık, insanlarda meydana gelen ateşle başlayarak devam eder. Bu nedenle ani ateş basması bebeklerde ve çocuklarda görüldüğünde ailenin biraz korkmasına neden olabilir. Aslında ani ateş eğer bir bebekte ya da çocukta meydana geliyorsa kesinlikle uzman bir doktor bu sorunun nedenini araştırmalıdır. Özellikle düşmeyen ateş görülüyorsa bu durumda hiç zaman kaybetmeyin. Eğer ani ateş basması bir yetişkinde meydan geliyorsa bu durum çocuklarda olduğu kadar ciddi tehlikelere neden olmaz. Ani ateş basması durumuna neden olan çok fazla neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları çok ciddi olsa bile bazıları son derece basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde meydana gelen ani ateş basması, genellikle insanların evlerinde yapabilecekleri bazı uygulamalarla azaltılabilir. Bu uygulamalardan en önemlisi soğuk duştur. Burada soğuk duştan kasıt, kişilerde bazı soğuk hastalıklarına neden olmayacak derecelerde ılık suyla alınan duştur. 

Ani ateş basması ne gibi belirtiler verir
 • Bu durumun görüldüğü insanlarda genellikle ani ateşle birlikte hızlı kalp atışı meydana gelir. Meydana gelen bu durum kişinin heyecanlanmasına neden olabilir. Heyecanlanan insanlarda hızlı kalp atışı süresi biraz daha uzayabilir. 
 • Eğer ani ateş basması sorununun derecesi çok yüksekse bu durumlarda kişide bayılma hissi meydana gelir. Bu gibi durumlarda kişinin rahatlaması açısından düzgün bir yere oturtulması gerekir. 
 • Çocuklarda ani ateş basması durumuyla birlikte mide bulantısı meydana gelebilmektedir. Bu mide bulantısı, direk olarak çocuklardaki vücut direncine bağlı olarak meydana gelir. Bazen mide bulantısı sonrasında kişiler kusabilir. Bu nedenle aşırı bir şekilde ani ateş basması görülen bir kişi için ortamı bu gibi durumlara hazır tutabilirsiniz.
 • Ateş basmasıyla birlikte olmazsa olmazlardan biri olan kızarma durumu çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Kişinin kızarıklığı ilk olarak yüzünden anlaşılabilecektir. 
 • Son olarak insanlarda görülen bir diğer belirti de tabi ki baş ağrısıdır. Baş ağrısı genellikle ani ateş basması sonrasında kişilerde etkili olacağı için ilk başta meydana gelmeyebilir. Bu durum bir nevi son belirti gibi düşünülebilir. 
Ani Ateş BasmasıAni ateş basması nedenleri nelerdir

Menopoz: Kadınlarda meydana gelen ani ateş basmasının en yaygın nedenlerinden bir tanesi menopoz dönemidir. 40-50 yaşları arasında olan bayanlarda ani ateş basması birçok zaman bu duruma bağlı olarak meydana gelir. 
Hipertiroidi: İnsanlarda görülen bu hastalık direk olarak hormonlarla alakalıdır. Tiroid bezlerinin aşırı bir şekilde çalışmasına bağlı olarak çok fazla hormon üretilmesi durumunda bu şekilde ani ateş basması meydana gelebilir. Eğer ani ateş basması problemi bu duruma bağlı olarak meydana geliyorsa genellikle kişilerde kalp çarpıntısı, terleme, kas yorgunluğu, kilo kaybı gibi durumlar da meydana gelecektir. 
Aşırı kafein: Kola, kahve ve bazı çikolatalar içerisinde yüksek oranda kafein bulunmaktadır. İnsanların aşırı bir şekilde bu besinlerden tüketmesi durumunda ani ateş basması oluşabilir.

Bu üç neden insanlarda ani ateş basmasına neden olan en önemli faktörlerdir. Bunların haricinde ani sıcaklık değişimi, grip ve diğer soğuk algınlığı hastalıkları, sinirsel nedenler, aşırı heyecan ya da stres, anksiyete hastalığı gibi durumlarda da ani ateş basması meydana gelebilir.
]]>
Ateş Böceği https://www.ates.gen.tr/ates-bocegi.html Fri, 30 Nov 2018 00:21:59 +0000 Ateş böceği, ilginç olan özellikleri nedeniyle birçok kişi tarafından bilinen bir böcek türüdür. Bilindiği gibi ateş böceği, arkasından ışık saçan bir böcektir. Bu nedenle birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Yaz Ateş böceği, ilginç olan özellikleri nedeniyle birçok kişi tarafından bilinen bir böcek türüdür. Bilindiği gibi ateş böceği, arkasından ışık saçan bir böcektir. Bu nedenle birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Yaz aylarında karanlık bölgelerde yerde beliren bu böcek yeşil ya da sarı renkte ışık vermektedir. Yerde bir led lamba gibi yanan bu böcek bazı zamanlarda ışığını yakıp yakıp söndürür. Bu nedenle karanlık bölgelerde rahat bir şekilde kendisini gece vakitlerinde gösterir. Ateş böcekleri kanatlı hayvanlardır. Bu nedenle bu böcekleri havada parlayarak uçarken de görebilirsiniz. Ateş böcekleri, herhangi bir canlının kendisine yaklaşması durumunda kendisini saklaması için ışığını söndürür. Bu da aslında onun bir saklanma biçimidir. Bu böcek türü, ışık saçtığı için eski zamanlardan beri bu böceğe ülkemizde ateş böceği denilmektedir. Bilimsel olarak duruma bakıldığında bu böceklerin ortama yaydıkları ışık soğuk ışıktır. Bu ışık türünü, günümüzde  var olan en ciddi teknolojileri kullanarak bile henüz üretemedik. İnsanoğlunun birleşimi ile yapılamayan soğuk ışıl, yaradılış itibari ile küçük bir böcek tarafından rahat bir şekilde yapılmaktadır. Günümüzde de henüz bu ışığı üretecek teknolojiye ulaşılamadı. Bu ışığın yapay olarak üretilebilmesi için yüzyıllardır bilim insanları bu böcek üzerinde çalışarak nasıl bir sistemle ışık ürettiğini araştırmaktadır. Bu böceğin incelenmesine kadar birçok bilim adamı, sürtünmenin gerçekleşmeden herhangi bir şekilde ışık üretiminin yapılamayacağına inanıyordu. Fakat ateş böceği, bilimsel olarak incelendikten sonra sürtünme olmadan da ışık üretilebileceği kendiliğinden anlaşılmış oldu.

Ateş böceklerinin en önemli özelliklerinden biri vücudunda bulunan enerjinin tümünü ışığa dönüştürebilmesidir. Normalde herhangi bir ışık kaynağına verilen enerjinin yüzde 10'u ısı enerjisine dönüştürülerek ortama ısı ve ışık yayılır. Fakat bu böcek tüm enerjisini ışığa çevirir ve ortama hiçbir şekilde  ısı yaymaz. Eski zamanlarda elektriğin olmaması nedeniyle insanlar bu böcekleri bir kavanoz içerisine koyarak doğal bir aydınlatma sistemi yapmışlardır. Tabi ki bir gaz lambası kadar aydınlatma gerçekleşmese bile bu böcek oda içerisinde önünüzü görebileceğiniz kadar ışık yayabilmektedir. 

Ateş BöceğiAteş böceği nasıl ışık üretir

Aslında daha önceden de belirttiğimiz gibi ateş böceklerinin nasıl soğuk ışık ürettikleri tam olarak çözülememiştir. Fakat bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre ateş böceklerinin ürettikleri ışığın meydana gelmesinde rol oynayan iki önemli etken bulunmaktadır. Bunlar direk olarak kimyasal ve bazı sentetik maddelerdir. Bu maddelerin birleşmesi sonrasında direk olarak soğuk ışık ortaya çıkar. Buraya kadar bilimsel olarak her şey açığa çıkmıştır. Fakat buradan sonra ateş böceği ürettiği sentetik maddenin nasıl üretileceği konusunda herhangi bir şekilde bilgi edinilememiştir. Ateş böceklerinin ürettikleri iki kimyasal madde bilimsel olarak üretilemediği için bu böceğin sırrı tam olarak çözülememiştir. Bu bilgiler geçtiğimiz yıllara kadar geçerli sayılmaktaydı. Fakat yapılan yeni araştırmalar sonrasında ateş böceği bu iki maddenin birleşimiyle ışık üretemediği, bu maddelere ayrıca bir de oksijen eklediğini ortaya çıkarmıştır. Göğüs bölgesinde biriktirdiği oksijen ile direk olarak bu maddeleri birleştiren bu böcek ışık üretmektedir. 

Genel olarak ateş böceği:

Bu böceğin dünya üzerinde yaklaşık olarak iki bin kadar farklı çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak özellikleri aynı olan bu böcek türleri, sadece fiziksel olarak farklılıklar gösterir. Bu böceklerden kimisi uçamazken kimisi de ışık veremez. Bu nedenle ateş böceklerinin bazı türlerinin ışık veremeyeceği bilinmelidir. Ateş böceklerinin erkek olanları uzun süreler boyunca ışık veremezler. Bu konuda dişi olan ateş böceği daha kabiliyetlidir. En iyi ış]]> Hamilelikte Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/hamilelikte-ates-basmasi.html Fri, 30 Nov 2018 09:06:11 +0000 Hamilelikte ateş basması, Gebelik döneminde ateş basması görülebilmektedir. Hamilelikte ateş basması ile enfeksiyona bağlı ateş yükselmesini karıştırmamak gerekir. Gebelik döneminde enfeksiyona bağlı ateş yükselmesi normal Hamilelikte ateş basması, Gebelik döneminde ateş basması görülebilmektedir. Hamilelikte ateş basması ile enfeksiyona bağlı ateş yükselmesini karıştırmamak gerekir. Gebelik döneminde enfeksiyona bağlı ateş yükselmesi normal insanlarda görüldüğü gibi kalıcıdır. Hamilelikte ateş basması ise bir kaç saniye veya bir kaç dakika süren geçici bir durumdur. Hamilelikte ateş basması normal bir durum olup tedavi gerektirmez. Enfeksiyona bağlı ateş yükselmelerinde vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir. Hamilelikte ateş basması bebek üzerinde olumsuz etki oluşturmaz.
 
Hamilelikte ateş basması sebepleri
 • Hormonlar, Hamilelikte ateş basmasının en belirgin nedeni hamilelik dolayısıyla değişen hormonlardır. Bu hormonsal değişiklikler anne adayının hamilelikte ateş basması şikayetlerini ortaya çıkarır. Hamilelik sonunda kendiliğinden geçen bir durum olduğu için tedavi gerektirmez. 
 • Psikolojik sebepler, Stres, doğum kaygısı, üzüntü gibi psikolojik sebepler duygu dalgalanmalarına ve hamilelikte ateş basmasına sebep olabilir. Gebe bayanın olabildiğince kendini stresten uzak tutması hem kendisi hemde bebeğinin sağlı için önemlidir. Hamile bayanlara olumlu mesajlar vermek ve morallerini olabildiğince yüksek tutmak için psikolojik olarak yardımcı olmak gerekmektedir.  
Hamilelikte Ateş BasmasıHamilelikte ateş basmasını önlemek için tedavi ve önlemler,
 • Gıdalar, Acı ve baharatlı yiyecekler tüketmek hamilelikte ateş basmasını tetikleyebilir.
 • İçecekler, Kahve ve çay gibi içeceklerin fazla tüketilmesi hamilelikte ateş basmasını sağlayabilir.  
 • Giysiler, Hamilelikte ateş basmasını önlemek için çok kalın giymekten kaçınmak, pamuklu, serin, hava alan giysiler tercih edilmesi ve çok sıcak ortamlarda bulunmamak gerekmektedir. 
 • Alkol, Hamilelik süresince asla alkol tüketilmemelidir. 
 • Egzersiz, Gebelik sürecinde düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmak hamilelikte ateş basmasını önleyici bir diğer yöntemdir. 
Hamilelikte ateş basması rahatsızlığında hiçbir ilaç tedavisi uygulanamaz. Her ne kadar menopoz hastalarında görülen ateşe benzese de menopoz hastaları için kullanılan ilaçlar veya tedaviler hamile bir bayanda asla kullanılamaz. Anne adayının bu önerilere uyması ve kendini stresten uzak tutması sakin bir gebelik geçirmeyi sağlayacak ortamlar oluşturmaya çalışması yeterli olacaktır. 
]]>
Adet Öncesi Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/adet-oncesi-ates-basmasi.html Sat, 01 Dec 2018 07:53:32 +0000 Adet öncesi ateş basması: kadınlarda ayda bir defa görülen adet döneminin kadınlar üzerindeki etkilerinden biridir. Bütün buluğ çağına ermiş kadınlarda ayda bir kere meydana gelen adet kanamasındaki düzen, adet döngüsünü Adet öncesi ateş basması: kadınlarda ayda bir defa görülen adet döneminin kadınlar üzerindeki etkilerinden biridir. Bütün buluğ çağına ermiş kadınlarda ayda bir kere meydana gelen adet kanamasındaki düzen, adet döngüsünün sağlıklı olduğunu göstermektedir. Adet öncesi ateş basması çoğu kadında genellikle yaz aylarında kendini daha çok belli eden bir problemdir. Adet dönemi yaklaştıkça kadınlarda hormonal değişiklikler sonucunda değişik belirtiler ortaya çıkmaktadır. Adet öncesi ateş basması bazı kadınlarda daha belirgin bir şekilde gözlemlenirken bazı kadınlarda daha hafif gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalar adet döneminde ateş basmasının sadece kadının bu şekilde hissetmesinden değil vücuttaki ateşin gerçekten yükseldiğini belirlemiştir. Yani adet öncesi ateş basmaları mecazi olarak değil tam anlamıyla ateş yükselmesi demektir. 

Adet kanamasının gelmesine yakın dönemlerde vücuttaki hormonların etkisinden dolayı vücutta ateş sorunu baş göstermektedir. Öyle ki bazı kadınlarda adet öncesi ateş basması atak halinde günde 45-50 arasında gözlemlenebilmektedir. Bazı kadınlarda ise bu dönem en hafif şekilde çok az fark edilerek adet döneminin bitişi ile birlikte normale döner. Adet öncesi ateş basması genel olarak 25 yaş üstü kadınlarda daha belirgin hissedilmektedir. Fakat bilinmesi gereken bir durum vardır ki adet öncesinde vücutta çok yüksek ateş görülmesi adet öncesi ateş basması belirtileri değil herhangi bir enfeksiyon hastalığının belirtisi olabilir. Adet öncesi dönemde kişide fazlasıyla yüksek ateş gözlemleniyorsa ve bu ateş geçici değilse kalıcı ateş yüksekliği halinde seyrediyorsa doktor muayenesinden geçmek ve vücuttaki ateşin nedenini öğrenmek gerekmektedir. Gerekli muayene ve tahliller sonucunda vücutta oluşan ateşin enfeksiyon hastalıklarından adet öncesi ateş basması ataklarından yada diğer hastalıklardan olup olmadığı belirlenecektir.

Adet Öncesi Ateş BasmasıKadınlarda adet döneminin yaklaştığına dair belirtiler:
 • Kadınlarda adet döneminin yaklaşması ile vücutta ataklar halinde gelen ateş basmaları hissedilir
 • Adet döneminin yaklaşması kasıklarda ağrı oluşmasına neden olmaktadır
 • Adet dönemi sırasında veya 1-2 gün öncesinden karın ve mide bölgesinde ağrı oluşabilir
 • Adet olmaya yakın bacak ve diz ağrıları kadınlarda görülmektedir
 • Sırt bölgesinde şiddetli ağrılar oluşur
 • Hormonların etkisiyle normal vücut ısısının yükselmesi
 • İç çamaşırında koyu renk akıntılar görülmesi
 • Kadınlarda adet dönemine yaklaşılması gerginliğe de sebep olmaktadır.
Adet öncesi ateş basması anlarında kadınların yapması gerekenler:
 • Dar ve sizi sıkacak giysiler tercih etmemelisiniz bunun yerine daha ferah ve bol giysiler tercihinizde yer almalı
 • Adet dönemi ateş basmaları fazla hareket anlarında daha fazla hissedilir ve vücutta hararete sebep olabilir. Bunun için ilk ateş basma atakları gelmeye başladığında kendinizi elinizden geldiğince istirahat ve dinlenmeye ağırlık vermelisiniz
 • Bol yağlı ve ağır yemekler yemekten kaçınmalısınız gece uyumaya yakın yemek yememelisiniz.
 • Bu dönemlerde havadar ve sakin ortamlar tercih etmelisiniz.
 • Adet öncesi ateş basması ataklarını en aza indirebilmek için bol bol sıvı tüketmelisiniz
 • Havasız, boğuk ve rutubetli alanlarda fazla kalmamalısınız.
]]>
Yüksek Ateş https://www.ates.gen.tr/yuksek-ates.html Sat, 01 Dec 2018 09:14:31 +0000 Yüksek ateş, vücudun normal kabul edilen ısısının yüksek olduğunu ifade eder. Yetişkinlerde yüksek ateş görülmesi çocuklara göre daha az görülür. Vücudun normal kabul edilen ısısı kişinin yaşıyla, hareket değerleriyl Yüksek ateş, vücudun normal kabul edilen ısısının yüksek olduğunu ifade eder. Yetişkinlerde yüksek ateş görülmesi çocuklara göre daha az görülür. Vücudun normal kabul edilen ısısı kişinin yaşıyla, hareket değerleriyle, üzerinde taşıdığı giysilerle, genel sağlığıyla alakalı yükselebilir. Sabah erken saatlerde düşü seviyede olan vücut ısısı, akşama doğru bu değerin üzerine çıkabilir. Normal vücut ısısı 38 derece olarak kabul edilir. Bu eşik değer vücut ısısının ölçüldüğü yere göre değişim gösterebilir. Koltuk altından ateş ölçüldüğünde 37-37,3 dereceler eşik değer kabul edilirken, rektal ya da ağızdan yapılan ölçümlerde 38-38,3 dereceler eşik değer kabul edilir. Yüksek ateşin düşürülmesinde yapılacak ölçümlerin çok önemi vardır. Bu yüzden ölçümler doktorla da paylaşılmalıdır.

Yüksek ateş vücutta bir enfeksiyonun olduğunu, bununla bir mücadele yapıldığını ifade eder. Bakteri ya da virüs kaynaklı enfeksiyon durumunda, vücudun normal kabul edilen ısısı yükselmekte yani yüksek ateş ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateşle mücadele için bunun neden kaynaklandığı bilinmelidir. Bazen yüksek ateş sadece bir belirti olarak kabul edilir. Ateş yükselmesi durumunda hemen ilaç tedavisine de başlanması gerekmez. Öncelik her zaman yüksek ateşin sebebinin bulunmasıdır.

Yüksek ateş nasıl belli olur

Ateşin yükselmesi vücuttaki enfeksiyonla mücadele edildiğini gösterir. Bu durum kişinin bağışıklık sisteminin sağlıklı olduğunu, tepki göstererek enfeksiyondan kurtulmak istemesini işaret eder. Yüksek ateş halinde kalp atım hızı da yükselebilir. Bunun yanında yanaklarda kızarma, vücutta terleme gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Kişinin kendini iyi hissetmesine rağmen, etkisinde olduğu enfeksiyonun belirtileri kendisini etkileyebilir. Cilt döküntüsü, kulakların kızarması, karnın ağrıması gibi yakınmalar görülebilir. Bunlar yüksek ateşin seviyesi hakkında bilgi sahibi olmaya yarayabilir.

Yüksek ateş nasıl düşürülebilir

Çocuklarda yüksek ateşle birlikte havale de görülebilir. Hafif ateş yükselmesi ise, kişinin huzursuz olmasına neden olabilir. Daha önceden havale öyküsü olmayan kişilerde, yüksek ateşin aktiviteleri fazla etkilememesi halinde ateşin düşürülmesi için evde de bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler arasında yapılabilecekler;

 • Serin yerlerde bulunmak
 • Meyve suyu, su gibi vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacak içecekler alınması
 • Giyilen giysilerin hafifleştirilmesi
 • Fazla hareketin engellenmesi
 • Yüksek ateş düşmüyorsa, ıslak bir sünger yardımıyla vücudun silinmesi tavsiye edilir. Bu durumda ciltten buharlaşan su ateşin düşürülmesini sağlar. Ancak bunun için soğuk su kullanılmamalıdır. Bu hastayı üşüteceği için, ateş te bununla orantılı şekilde yükselmeye başlar.
 • Yüksek ateş halinde ateşin düşürülmesini sağlayacak parasetamol, ibrufen gibi ilaçlar alınabilir. Ancak kişide kusma varsa, bu ilaçlar alınmamalıdır. Aspirinde içilmemelidir. Bu midenin rahatsız olmasına, bağırsak kanamasına yol açabilir.

Yüksek AteşYüksek ateş düşürülürken yapılmaması gerekenler

 • Ateşi yüksek kişilerin üzeri örtülmemelidir. Bu havale geçirmesine yol açabilir. Bunun yerine bulunduğu ortamın ısısı düşürülmelidir.
 • Yüksek ateş sorunu olan kişilerin yanındakiler sakin olmalıdır
 • Yüksek ateşle birlikte ishal, kusma, öksürük, ishal gibi belirtilerde olursa hemen doktora gidilmelidir.
 • Hastalar soğuk suyun içinde sirke ve aspirin koyularak yapılan karışımla silinmemelidir. Bu sanılanın aksine yüksek ateşi düşürmez.
 • Hastaların vücuduna sirke, alkol gibi ürünler sürülmemelidir. Bu maddeler önce damarları genişletir, ardından daraltır. Bu durum ateşin yükselmesini arttırır.
 • Yüksek ateş 39 dereceye ulaşırsa, fitil kullanılabilir.
 • Hastalara bol su içirilmeli, fazla hareket ettirilmemelidir. Başı ı]]> Menopoz Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/menopoz-ates-basmasi.html Sun, 02 Dec 2018 06:09:24 +0000 Menopoz Ateş Basması, Ateş basması genellikle göğüs üzerinde, boyun ve yüzde ani bir şekilde hissedilen en yoğun şekildeki sıcaklıktır. Ciltte kızarma ve aşırı terlemeye neden olabilir. Ateş basmalarına diğer hormonsa Menopoz Ateş Basması, Ateş basması genellikle göğüs üzerinde, boyun ve yüzde ani bir şekilde hissedilen en yoğun şekildeki sıcaklıktır. Ciltte kızarma ve aşırı terlemeye neden olabilir. Ateş basmalarına diğer hormonsal bozukluklar sıklıkla neden olmakla birlikte, ateş basmaları en sık menopoz (adet döngüsünün sona ermesi) nedeniyle meydana gelmektedir. Bireye bağlı olarak, ateş basmaları bir haftada birkaç kez veya günde birkaç kez ortaya çıkabilir. Gece meydana gelen ateş basmaları uykunuzu kesebilir.

  Menopozda ateş basması belirtileri; Ateş basmalarındaki menopozu düşündüren değişiklikler aslında her adet döngüsünden sonra başlar. Bu nedenle ateş basmaları menopozdan yıllar önce görünebilir. Ateş basmaları her zaman ısı hissedilmesi ile birlikte aşağıdaki belirtiler de görülmektedir.
  • Sık sık baş ve boyun bölgelerinden vücut boyunca hareket eden bir sıcakllıktan ötürü oluşan rahatsızlık hissedilmesi
  • Deride kızarıklık meydana gelebilir
  • Gece terlemelerine aşırı terlemede dahil olabilir ve ateş basmaları ile birleşebilir.
  • Çarpıntı (kalbin düzensiz veya sıkışarak çarpması), bazen buna ateş basması eşlik edebilir.
  • Titreme, üşüme oluşabilir ve onları ateş basması izleyebilir.
  • Ateş basması bulguları herhangi bir uyarı vermeden aniden gelişebilir. 
  Menopozda ateş basması nedenleri; Ateş basmalarının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak belirti ve bulguları, vücudun termostatı, hipotalamus (Beyin tabanında burun arkasının üst kısım bölgede hormon salgılayan bir bezdir.) işlevini etkileyen etkenlerden kaynaklandığını düşünülmektedir. Bu bölge, beynin tabanında, vücut ısısı ve diğer temel süreçleri düzenler. Menopoz dönemindeki östrojen hormonunun azalması ateş basmalarına neden olan hipotalamik işlevini bozabilir.Tek başına düşük östrojen genellikle ateş basmasını teşvik eder ya da nedenidir diyebiliriz. Genellikle çocuklar ve östrojen seviyesi düşük olanlar tecrübe etmezler. Bunun yerine, östrojenin menopoz döneminde geri çekilmesi ateş basmalarında tetikleyici olabilir.

  Menopoz Ateş BasmasıMenopozda ateş basması risk etkenleri; Menopoz dönemindeki ateş basmaları ya da ateş basmaları tüm kadınları etkilemeyebilir. Ateş basması riskini artıran etkenler aşağıda sıralanmıştır. 

  Sigara İçmek; Sigara içen kadınların ateş basmasına yakalanma riskleri çok yüksektir.

  Obezite; Yüksek vücut kitle indeksi ateş basmasında daha yüksek bir risk etkenidir.

  Fiziksel Hareketsizlik; Egzersiz yapılmaması durumu menopozda ateş basmasını daha olası kılacaktır.

  Etnisite; Etnik köken de ateş basmalarında etkili olan diğer bir etkendir.

  Şikayetleri; Menopozdaki ani gelen ateş basmalarında kadında meydana gelen ve çok görülen belirtilen uyku sorunudur. Buna ek olarak gece terlemeleri de uyku sorunları ile birleştiğinde ciddi anlamda uykusuz kalmanıza neden olabilir. Zincirleme reaksiyon olarak uykusuzluk ise, vücutta sinirlilik, çöküntü ve anksiyete sorunlarına yol açabilir.

  Tıbbi Tedavisi; Geleneksel hormon replasman (yerine koyma), tedavisinde östrojen replasmanmenopoz ile ilişkili olan ateş basmasında rahatlama sağlar. Fakat östrojen bazı tıbbi riskleri olduğu için tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır. Östrojen replasman tedavisini seçmeden önce, risklerini ve faydalarını ve işe yararlılığını ve verilen bilgileri iyi anlamaya çalışın. Östrojen tedavisi, ateş basmasında bugüne kadar kullanılagelmiştir. HRT (Hormon replasman tedavisi) olarak bilinen hormon tedavisi östrojen ihtiva eden ve östrojen ile progesteronu (progestin) kombinasyonu olan tedavileri içerir. Uzun vadeli çalışmalarda ise hormon tedavisi]]> Ayaklara Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/ayaklara-ates-basmasi.html Mon, 03 Dec 2018 05:14:37 +0000 Ayaklara ateş basması pek çok insanda görülebilen yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Burning feet syndrome yani yanan ayak sendromu olarak da adlandırılan bu rahatsızlıkta eğer ayaklarda kızarıklık da meydana ge Ayaklara ateş basması pek çok insanda görülebilen yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Burning feet syndrome yani yanan ayak sendromu olarak da adlandırılan bu rahatsızlıkta eğer ayaklarda kızarıklık da meydana geliyorsa "eritromelaljia" dediğimiz ileri derece bir rahatsızlık olduğu düşünülmelidir. Pek çok kişi için bu durum rahatsızlık verici olmasa da bazı kişilerde hayat kalitesinin çok yüksek seviyede bir bozulmaya uğramasına neden olabilmektedir. 

  Daha çok 50 yaş ve üzerindeki kişilerde görüldüğünü bildiğimiz ayaklarda ateş basması rahatsızlığı herhangi bir yaş grubunda da ortaya çıkabilecek bir sorundur. Ancak özellikle de kadınlarda daha yaygın bir şekilde görüldüğünü de belirtmek gerekir. Bu kadınların menopoz dönemine girmiş olması yanma sorununun daha şiddetli olmasına yol açabilmektedir.

  Tek başına ortaya çıktığı zaman ciddi bir sağlık sorunu olarak algılanmayan ayaklarda ateş basması sorunu her ne kadar önemsiz gibi görünen bir durum olsa da sık sık tekrarlanması ya da uzun süre devamlılık göstermesi durumunda yaşam kalitesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Hatta bazı kişilerde ateşlenmenin o kadar rahatsız edici bir hal aldığını görebilmek mümkündür ki kişinin uykuya dalmasına engel olmaktadır. Bu durumda kişide sürekli yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.  

  Ayaklarda Ateş Basması Neden Olur

  Genel olarak baktığımız zaman hiçbir spesifik nedeni olmadığını görebildiğimiz ayaklarda ateş basması sorunu daha çok izole bir yakınma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın türlü B vitaminleri eksikliği yüzünden ortaya çıktığını görebilmek mümkündür. Ancak bu durum tek sebep değildir. Beslenme konusunda önemli sayılabilecek derecede eksikliği bulunan bir hastada yetersiz beslenme alışkanlığının başlangıcından 4-5 ay sonra ayakta yanma sorununun belirtileri görülmeye başlanmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki günümüzde böyle bir sorun yaşayan kişilerin pek çoğunun beslenme alışkanlıklarının normal ve sağlıklı olduğu, kan tetkikleri sırasında da vitamin düzeylerinin normal sınırlarda gezdiğini görebilmek mümkündür.

  Ayaklarda ateş basması ya da yanma hissinin mekanik sebeplerine baktığımız zaman periferik sinirlerde sıkışmanın da bu hastalığa neden olduğunu görebilmek mümkündür. Kişinin ayağından kaza geçirmesi, yaralanması, burkulma ya da kırık gibi sorunlar yaşaması da bu soruna neden olabilmektedir. Kişinin ayağında bulunan sinirlerin çevresindeki dokuların büyümesi de sinirleri mekanik olarak sıkıştırıp bu soruna neden olabilmektedir. Ek olarak fazla kilolar nedeni ile ayaklara aşırı yük binmesi de böyle bir sorunun daha fazla rahatsızlık hissedilmesine neden olacaktır. Ayağa uymayan ayakkabılar, yoğun alkol kullanımı, bağırsaklarda meydana gelen emilim sorunu, şeker hastalığı, hipotiroidi ve böbrek yetmezliği gibi durumlarda bu soruna neden olabilmektedir.

  Kişinin ayağında mantar sorunu olması da böyle bir rahatsızlığa neden olabilmektedir. Daha çok nemli ve sıcak cilt yüzeylerinde meydana geldiğini görebildiğimiz mantarların; uzun süre ayakkabı giyen kişilerde, sporcularda, ayağını sıklıkla yıkayıp iyi kurulamayan kişilerde, askerlerde ve stresli kişilerde ayağın fazla terlemesine bağlı olarak ortaya çıkması söz konusudur. Bu da ayakta yanma veya sıcak basması dediğimiz sorunun oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca böyle bir durumda kullanılan ayakkabıların ya da çorapların alerjik olması veya kullanılan deterjan içerisindeki maddelere karşı bir hassasiyet yaşanması da bu sorunun artmasına neden olabilmektedir.

  Ayaklara Ateş BasmasıAyaklarda Ateş Basması Tedavisi

  Kişide ayakta yanma sorununun tedavi edilebilmesi için öncelikle bu duruma neden olan etkenin belirlenmesi gerekmektedir. Nedene bağ]]> Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/ates-basmasi.html Mon, 03 Dec 2018 14:12:30 +0000 Ateş basması veya sıcak basması olarak bilinen olay, vücudun belirli değerler arasında kalması gereken sıcaklığını düzenleyememesi ve koruyamamasından kaynaklanmaktadır.  Ateş basması, genellikle belirli aralık Ateş basması veya sıcak basması olarak bilinen olay, vücudun belirli değerler arasında kalması gereken sıcaklığını düzenleyememesi ve koruyamamasından kaynaklanmaktadır.  Ateş basması, genellikle belirli aralıkla ve aniden gelmektedir. Bazen bir kaç dakika bazen ise daha uzun sürdüğü olabilmektedir. Çoğunlukla gece görülmekle birlikte günün her vaktinde meydana gelebilmektedir.  Ateş basmaları, bazı bakteri ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyonel hastalıklarında ortaya çıkan ateş yükselmeleri ile karıştırılmamalıdır. Enfeksiyonel hastalıklarda ortaya çıkan ateş, ateş basmasındaki ateş gibi geçici geçici değil, kalıcıdır. 

  Ateş Basması Belirtileri Nelerdir
   
  Vücudunuz normal üretilmesi gereken sıcaklıkları aşmaya başlarsa yaygın olarak aşağıda ki bir kaç belirti ortaya çıkar:
  • Aşırı sıcaklık hissetme
  • Fazlaca terlemeye başlama 
  • Başın dönmeye başlaması.
  Fakat bunlar dışında da bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunlar ise:
  • Kalp atış hızının artması
  • Bayılma hissi
  • Midenin bulanmaya başlaması
  • Yüzün kızarmaya başladığı hissi veya Yüzün kızarmaya başlaması
  • Kalp çarpıntısı
  • Başın ağrıması
  • Titremeler
  • Sıkıntı ve daralma hissidir.

  Ciddileşmeye başlayan bazı durumlarda ise göğüste ağrı meydana gelebilir. Bu çoğu zaman ciddi bir durumun göstergesi olarak sayılır ve acilen doktor muayenesi gerektirir. Bu saydığımız belirtiler fiziksel aktiviteler sonucunda ortaya çıkmakla beraber, hastanın durumunun kötüleşmeye başladığının da belirtisi sayılır.

  Ateş Basması Neden Oluşur

  Ateş basması, bir çok nedenle meydana gelebilmektedir. Ancak ateş basması denince akla gelen ilk sebep menopoz olmaktadır. Menopoza giren bayanların en çok şikayet ettikleri belirti ateş basmasıdır

  Menopozda ortaya çıkan ateş basmaları çok şiddetli ise ve hastanın hormon tedavisi alması için herhangi bir sakınca söz konusu değil ise menopozda ki bayana hormon tedavisi uygulanabilmektedir. Menopoza bağlı olarak ortaya çıkan ateş basmaları çoğunlukla hormon tedavisine iyi bir yanıt vermektedir. Fakat ilaç tedavisine uygulanmasına rağmen geçmeyen ateş basmasında, altta yatan ve ateş basmasına neden olan farklı herhangi bir sorun olup olmadığı menopoza girmiş olan kadın detaylı bir muayeneden geçirilerek saptanır.

  Ateş BasmasıMenopoz Dışında Ateş Basmasının Nedenleri,

  Hipertiroid, Vücutta salgılanan hormonların işleyişini düzenleyen tiroid bezi, kontrolü kaybedip fazladan çalışmaya başladığında hipertiroid meydana gelir. Bu sebeple ateş basması ile birlikte kalp çarpıntısı, kilo kaybetme, aşırı terlemeler, yorgunluk gibi hipertiroidin belirtileri de görülmeye başlar.

  Kafein ve Amfetaminler, Çay ve kahvelerin içeriğinde bulunan kafein ve amfetamin, vücut metabolizmasını hızlandırır ve kan akış hızını arttırarak ateş basmasına sebep olabilir.

  MS Hastalığı, Otoimmün bir hastalık olan yani vücut hücrelerinin kendi kendine saldırdığı bir hastalık olan Multipl Skleroz ( MS ) Hastalığında vücut sinirleri hasara uğradığından dolayı, ateş basması meydana gelebilir.
  • Graves Hastalığı hipertiroidi hastalığına yol açabileceğinden, ateş basmalarını tetikleyebilir.
  • Periferal Nöropati hastalıklarında da MS hastalığında ki gibi sinirler zarar görebildiği için ateş basması oluşabilir.
  • Yaygın anksiyete bozukluklarının bir türü olan panik atak bozukluğunda ataklar sırasında ateş basması görülebilir.
  • Karsinoid sendrom
  • Sistemik mastosizotis
  • Tiroid nodülleri
  • Prolaktin hormo]]> Akdeniz Ateşi Nedir https://www.ates.gen.tr/akdeniz-atesi-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 09:10:48 +0000 Akdeniz Ateşi Nedir, Akdeniz ateşi hastalığı ataklar şeklinde görülen göğüs bölgesinde ağrı, ateş, eklem ağrısı ve ateş halinde meydana gelen kalıtsal bir hastalıktır. Görülen bu ataklar üç, dört gün kadar sü Akdeniz Ateşi Nedir, Akdeniz ateşi hastalığı ataklar şeklinde görülen göğüs bölgesinde ağrı, ateş, eklem ağrısı ve ateş halinde meydana gelen kalıtsal bir hastalıktır. Görülen bu ataklar üç, dört gün kadar sürer. Atak sona erdiğinde ise rahatsızlığın belirtileri de yok olmaktadır. Diğer atak gelene dek herhangi bir belirti vermemektir. İsminden de anlaşılacağı gibi hastalığın oluşmasında baba veya anneden en az birinde bu rahatsızlığın olması gerekmektedir. Yani bu hastalık genetiktir. Bu hastalık türü çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde görülmektedir. Bizde ise Ermenilerde, Araplarda ve Yahudilerde sıklıkla görülmektedir. Akdeniz bölgesinde görüldüğü kadar İç Anadolu ve Ege bölgesinde de sıklıkla görülür. Rahatsızlığın ortaya çıkış zamanı büyük  bir ihtimal ile yirmi yaşından önce çocukluk çağındadır.  

  Akdeniz Hastalığının Belirtileri Nelerdir

  Haftada bir defa veya ayda birkaç kez ataklar biçiminde görülmektedir. Atak süresi yetmiş iki saate kadar çıkar. Geçirilen bu ataklara sırasında birtakım bulgular ortaya çıkar. 

  Eklem Ağrıları,

  Ayak ve diz bileklerinde ağrı oluşur. Bu ağrıyan bölgelerde şişlik ve kızarma meydana gelir. Göğüs bölgesinde hissedilen ağrının nedeni ise akciğerde oluşan iltihaplanma ile şişliktir. Kişi nefes alıp verir iken ağrının arttığını ve batma şeklinde bir ağrı hissettiğini belirtir ise bunların haricinde daha birçok hastalığın belirtisi olan kusma ve bulantı gibi bulgularda mevcuttur.

  Karın Ağrısı,

  Hissedilen karın ağrısı aşırı şiddetli olabilir. Ağrı göbek çevresinde ortaya çıkar. Hasta ağrıdan kımıldayamaz. Nedeni karın içerisindeki bağırsak gibi organları örtmekte olan zarın iltihaplanmasıdır. Akut apandisit ile çok fazla karıştırılmaktadır. Ameliyat edilir. Aslında vücuda zararı var denemez. Çünkü Akdeniz ateşi hastalığı apandisite sebep olur.

  Ateş,

  İsminden de anlaşıldığı gibi bu hastalık ateşe sebep olur. Hafif ateş artışından kırk dereceye kadar yükselen ateş olabilir. Eğer kontrol altına alınmaz ise kişi havale geçirir. 

  Akdeniz Hastalığı Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

  Bu rahatsızlık zaman ile vücudumuzda çeşitli organlarda protein yapısında bir madde olan amiloidin birikmesine neden olmaktadır. Ayrıca biriken bu madde organların fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olmaktadır. Vücudumuzda bulunan damarlara da zarar vermektedir. Bu durumda ciddi hastalıklara neden olur. Ayrıca kısırlık ve düşük yapma riski Akdeniz Ateşi hastalarda daha fazla görülmektedir. 

  Akdeniz Ateşi NedirAkdeniz Ateşinin Nedeni Nedir

  Bu hastalığın tam nedeni nedir bilinmiyor ancak rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olan gen bulunmuştur. Bu hastalık kalıtsaldır. Soya çekim özelliğindedir. Anne ile babada bu hastalığın sebebini açıklamaktadır.

  Akdeniz Ateşi Hastalığının Tanısı,

  Bu rahatsızlığa yol açan gen bulunduğundan dolayı bu tanısını net olarak koymak için genetik inceleme yapılmaktadır.  Ancak henüz kullanılan bir yol değildir. Ayrıca çok da pahalıdır. Bu yüzden kişinin vermiş olduğu bilgiler uzmanın yaptığı testler ve muayeneden sonra kesin tanı konur. Bunun yapılabilmesi için uzmanın bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Ailede bu rahatsızlığın olup olmadığı ailenin ırkında görülme semptomları tanı koymada yeterli olmaktadır.

  Akdeniz Ateşi Hastalığının Tedavisi,

  Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç vardır. O ilaç da kolşisindir. Bu ilaç ağrı süresinin kısalmasını, ağrı şiddetinin azalmasını ve atakların gelme süresinin uza]]> Rüyada Ateş Yakmak https://www.ates.gen.tr/ruyada-ates-yakmak.html Wed, 05 Dec 2018 05:52:58 +0000 Rüyada Ateş Yakmak, rüyayı gören kişinin yaptığı başarıları ile herkes tarafından oldukça fazla ilgi çekeceğine, özellikle herkesin hem hayranlığını hem de beğenisini kazanacağına tabiri yapılmaktadır. Hatta rüyayı Rüyada Ateş Yakmak, rüyayı gören kişinin yaptığı başarıları ile herkes tarafından oldukça fazla ilgi çekeceğine, özellikle herkesin hem hayranlığını hem de beğenisini kazanacağına tabiri yapılmaktadır. Hatta rüyayı gören kişinin çevresinde bulunan pek çok kişi tarafından taktir edileceği sözler duyarak yüceleceğine yorumlanmaktadır. Ayrıca yaşamı içerisinde çok saygın bir kişi olacağına dair yorumu yapılmaktadır. Rüyasında ateş yaktığını gören bir kimse, hayatında yapacağı güzel ve önemli işler büyük ses getireceğine ve çevresindekilerden istediği ve hak ettiği ilgiyi göreceğine rivayet olunmaktadır. Rüyasında ateş yaktığını gören, iş hayatında hem yetkisinin hem de yüksek makama sahip olacağına delalet etmektedir. 

  İslami Yorumculara Göre Rüyada Ateş Yakmak, bu rüya çoğunlukla farklı anlamlarda tabiri yapılan rüyalardan bir tanesidir. Bir ulemanın yorumuna göre bu rüyayı gören kişi, devlet büyüklerinden olan herhangi birisi ile arkadaşlık anlamında yakınlık kurması şeklinde tabiri yapılır. Diğer yorumculara göre de, rüya sahibi eğer ticaretle uğraşıyor ise, çekmiş olduğu sıkıntılarının artık son bulacağına ve işlerinin açılarak bol para kazanacağına yorumu yapılmaktadır. Eğer kişi rüyasında ateş yaktığını kış aylarının herhangi bir zamanında görmüş ise cenneti, yaz aylarında görmüş ise mutlaka cehennemi düşünmesi gerekmektedir. Rüyasında ateş yakan kimse eğer cennet ile tabiri yapılmışsa bu rüya çok hayırlı işlerin olacağına ve helal kazanç şeklinde tabiri yapılmaktadır. Ancak bu rüya cehennem ile yorumlanır ise, rüyayı gören kişinin hem zarar hem de kayıplara uğrayacağına delalet etmektedir. Bir alimin tabirine göre evli olan bir kişi eğer rüyasında ateş yaktığını görürse, kendi evinde hiç bir zaman bereketin eksil olmayacağına rivayet olunur.

  Rüyasında Ateş Yakmak, eğer yaktığı ateşte hiç alev görmüyor ise, rüya sahibinin gerçek yaşamında kendisine düşman olan birilerinin olduğuna, mahkemelik durumlarının olduğunu da bilmeli, ayrıca buna göre çok daha temkinli olmalıdır. Ayrıca rüyasında ateş yaktığını gören kimse hasta ise, çektiği zorluklara ve sıkıntılara tabiri yapılmaktadır. Ulemanın yorumuna göre rüya sahibi rüyasında yakmış olduğu ateşten eğer çok büyük alevlerin olması da, rüya sahibinin çok isyankar olması şeklinde yorumu yapılmaktadır. Rüyada yakılan ateş etrafa yayılmadan zarar vermeden kendi halinde yanıyor ise, bu çok hayırlı olan bir rüyadır. Hatta rüyada yana ateş fakir olan kimse için zenginliğe, ihtiyacı olan kimseler içinde varlık olarak tabiri yapılmaktadır. Ateş çoğunlukla ulaşılması çok güç olan bir araç olsa bile, rüya sahibini büyük yaşanacak sevindirici olaylar ile müjdelemektedir. Ayrıca rüya sahibinin yaşamı boyunca hiç elde edemeyeceği pek çok şey ile müjdeleyen çok hayırlara vesile olacak bir rüya olarak kabul edilmektedir. Çünkü rüya sahibi açısında her zaman üst seviyeleri göstermektedir. 

  Rüyada Ateş YakmakRüyada Ateş Yakılması, bazı tabircilere göre bu rüya çok hayırlı iken, diğer rüya yorumcularına göre de zararlı bir rüya olduğu şeklinde yorumu yapılmaktadır. Rüyada bol alevli ve ışıklı olan ateş çoğunlukla hayırlıdır. Çünkü bol ışık her zaman menfaatli olacak olayları temsil etmektedir. Hem alevsiz hem de ışıksız olan ateş ise, genellikle sıkıntıları ve hayırsız olarak yorumu yapılır. Ayrıca rüyasında ateşi yaktığını fakat hemen söndüğünü gören kimse için, bu rüya pek hayırlı değildir. Çünkü ölüm haberi alınacağına delalet etmektedir. Kişi kendi evinde ateş yaktığını görmüşse, ev içinde yaşanacak kavgalara ve tartışmalara rivayet edilmektedir. Fakat rüyasında ateşi dışarıda yaktığını görmek, dış dünyayı yansıttığını işaret etmektedir. Eğer hamile bir bayan rüyasında ateş yaktığını görmüşse, erkek evladı olacağı ile müjdelenmektedir. Bekar erkek için rüyada ateş yakılması, hayırlı bir eş ile evleneceğine, bekar kızlar içinde zengin birisi ile evleneceğine tabiri yapılmak]]> Gece Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/gece-ates-basmasi.html Wed, 05 Dec 2018 15:49:10 +0000 Geceleri Ateş Basması, Ateş basması yüz kısmında başlayan göğüs ve boyun kısmına, bazende bütün vücuda yayılan, bazen aşırı terlemeye yol açabilen bir ''sıcak basması'' olarak tarif edilmektedir. Bedende hissedilme Geceleri Ateş Basması, Ateş basması yüz kısmında başlayan göğüs ve boyun kısmına, bazende bütün vücuda yayılan, bazen aşırı terlemeye yol açabilen bir ''sıcak basması'' olarak tarif edilmektedir. Bedende hissedilmekte olan sıcaklığın daha önceleri sadece bir his olduğu düşünülür iken son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ataklar sırasında bedensel ısının gerçekten artış gösterdiğini bildirmektedir. Geceleri ateş basması menopoz dönemindeki bayanların önemli bir bölümünün yaşadığı bir belirtidir. Genelde menopoz döneminin ilk senelerinde meydana gelen bu durum bazı bayanların günlük yaşantısını etkileyecek derecede yüksek olur iken bazılarını da hafif etkiler. Geceleri ateş basması ataklar ile seyreder ve bazı bayanlarda ataklar çok az meydana gelir iken bazılarında ise günlük atak miktarı elli üstünde olabilir. Geçirilen ataklar bazı bayanlarda birkaç saniye sürer iken bazılarında ise birkaç dakika devam eder. Özellikle de adet öncesi aşırı gerginlik sendromu yaşayan bayanlarda geceleri ateş basmaları menopoza geçiş döneminde ortaya çıkmakla birlikte geceleri ateş basması menopoz dönemine özgü bir belirti olarak da kabul edilmektedir. Geceleri ateş basması genelde menopozun ilk bir, iki yılında devam eder ve bu süre sonunda da kendiliğinden geçer. Geceleri ateş basması sürekli devam eder ise mutlaka geciktirmeden bunun nedenini uzman bir doktor tarafından araştırılarak belirlenmesi gerekir.  

  Geceleri Ateş Basması Neden Olur

  Östrojen hormonu beyin işlevleri üstünde oldukça önemli etkilerde bulunmaktadır. Bu etkilerini gösterir iken beyin dokusunda yer alan nörotransmitter ismi verilen maddeleri aracı olarak kullanılmaktadır. Geceleri ateş basmasının beyinde hipotalamus kısmında östrojen hormonu etkisinin düşmesi ile beden ısısını ayarlayan ''termostat'' mekanizmada nörotransmitter madde dengesinin düşmesi ortaya çıktığı düşünülür. 

  Geceleri Ateş Basması Tedavisi

  Geceleri ateş basmasını engellemek ve sıcak havalarda rahat etmek çoğu zaman mümkündür.

  Geceleri Ateş Basmasına İyi Gelen Yöntemler;

  Kafein Ve Amfetaminden Uzak Durun,

  Kafein alımını azaltmak veya tamamen bırakmak geceleri ateş basmasını dindirir. Almış olduğunuz ilaçlarda kafein olmamasına özen gösterin mutlaka doktorunuz ile konuşun.

  Östrojen Tedavisi,

  Menopoz esnasında azalmakta olan östrojen oranını telafi edebilmek için dışarıdan östrojen takviyesi alınmalıdır. Birçok bayan menopozu rahat bir şekilde geçirebilmek için bu tedavi yönteminde yönelmekte ve geceleri ateş basması gibi menopoz belirtilerini dindirir. Tedavi genellikle yüzde doksan civarında geceleri ateş basmasını azaltır.

  Bolca Su İçin,

  Vücuda alınan bol su vücudun serin kalmasını sağlamaktadır. Özellikle de sporcu içecekleri içmek (enerji içecekleri değil) ve maden suyu içermiş olduğu elektrolitler sayesinde vücudun ısı kontrolünü devam ettirmesini sağlamaktadır.

  Gece Ateş BasmasıNefes Alan Pijamalar Giyin,

  Keten ve pamuktan üretilen pijamalar giymek terin buharlaşmasını ve vücudun serin kalmasını sağlayarak sizi daha rahat ettirir. Geceleri ateşlenmeden daha rahat uyursunuz.

  Magnezyum Takviyesi,

  Geceleri ateş basması stres ile anksiyetinin bir belirtisi olmaktadır. Çoğu durumda magnezyum takviyesi rahatlatıcı bir etki sağlar ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Böylece strese bağlı ateş basması engellenir.

  Aşırı Baharatlı Besinlerden Uzak Durun,

  ]]> Ateş Düşürme https://www.ates.gen.tr/ates-dusurme.html Wed, 05 Dec 2018 16:54:29 +0000 Ateş düşürme, vücut ısısının olması gerekenden fazla olması yüksek ateş olarak bilinir ve bu yüksek ateşe bazı hastalıklar yol açabilir. Kişide vücut ısısı 36,5-37,5 normal kabul edilmektedir. Bu ısının üstü a Ateş düşürme, vücut ısısının olması gerekenden fazla olması yüksek ateş olarak bilinir ve bu yüksek ateşe bazı hastalıklar yol açabilir. Kişide vücut ısısı 36,5-37,5 normal kabul edilmektedir. Bu ısının üstü ateşlenmeye ve kişinin rahatsızlık çekmesine neden olur. verilen ısının üzerine çıkılması, vücutta bazı şeylerin ters gittiğinin göstergesidir. Özellikle boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı, böbrek hastalıkları ve kulak iltihabı ateşin yükselmesine neden olan bazı hastalıklardır. Ateş beraberinde üşüme, titreme, halsizlik, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi olumsuzlukları da peşinden getirir.

  Ateş düşürme için yapılacak yöntemler

  • Ateşli olan kişinin üzerinin fazla giydirilmemesi hatta mümkünse üzerinde bulunan kıyafetlerin de çıkartılması gerekir.
  • Eğer evde ateş düşürücü var ise yararlanılabilir. Ancak alınması gereken dozun üzerine çıkılmamalıdır.
  • Ayak bileklerine su ile ıslatılmış bez veya havlu yerleştirebilir.
  • Vücut ısısı eğer 38 dereceyi buluyor ise çok soğuk olmayacak derece de duş alınabilir. Suyun fazla soğuk olması kişinin daha çok rahatsızlanmasına yol açacağı için aşırı soğuk sudan kaçınılmalıdır.
  • Her ateş yükselmesinin nedeni ve tedavi şekli aynı olmayabilir. Bu nedenden dolayı ateşlenen kinin mutlaka doktora götürülmesi tavsiye edilir.
  • Su ve sıvı gıda tüketimin artması kişinin ateşini düşürmede fayda sağlayacaktır. Çok soğuk olmayacak alkol ve gazsız içecekler tüketilebilir.
  • Ateşi olan kişinin yorulmaması ve dinlenmesi önerilir.
  • Aşırı soğuk ve aşırı sıcak ortamdan uzak durulması gerekir.

  Ateş Düşürme

  Ateş düşürme, pek çok birey için hastanın durumuna göre zor olabilir. Özellikle çocuklarda daha sık meydana gelen ateş, bireyleri endişelendirmektedir. Bu gibi durumlarda bireylerin sakin olması ve bazı halk arasında söylenen sirke, buz torbası yöntemi ve aspirin kürü gibi damarların büzülüp, tekrar genişlemesine yol açacak yöntemlerden uzak durulmak gerekir. Aksi halde ateş daha çok artabilir ve peşinden bazı sağlık sıkıntılarını getirebilir.

  Ateş düşürücü besinler

  Oğul otu: Ateş düşürücü etkisi olan bu bitkinin çayını hazırlanıp ateşi olan kişiye verilebilir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde vücut ısısını da kontrol altına alabilir. Aynı zamanda papatya çayı da aynı işlevi görmektedir. Eğer oğul otu çayının lezzetinden hoşlanmıyor iseniz papatya çayını tercih edebilirsiniz.

  Sarımsak: Antibakteriyel özelliği olan bu bitki bakterilerden dolayı oluşan yüksek ateşin düşürülmesinde fayda sağlayacaktır. Sarımsak kişiye çorba içerisinde veya sadece kapsül olarak verilebilir. Çiğ olarak verilmesi kokusu nedeniyle hastayı rahatsız edebilir.

  Zencefil: Tam anlamıyla şifa kaynağı olan zencefil çay olarak hazırlanabilir veya yemeklerin içerisine ilave edilip verilebilir. Zencefil hasta olan kişide görülen titreme, baş ağrısı ve terleme gibi sıkıntıları da giderecektir.

  Limon suyu: Limon suyunu bir miktar su ile karıştırıp kişinin ayak bilekleri ve baldır kısımları ıslatılabilir. Bu yöntem hem kişinin rahatlamasını sağlayacaktır hem de yüksek olan ateşi düşürecektir.

  Su: Çok fazla aşırıya kaçmadan kişiye sürekli ve azar azar verilmelidir. Ateş düşürme de oldukça etkili olan su hastanın mutlaka belli sıklıklarda içmesi gerekir. Böylelikle su vücutta bulunan ödemi atacağı gibi kişide ateşlenmeden dolayı kaynaklanan harareti de dindirecektir. 

  ]]>
  Çocuklarda Ateş https://www.ates.gen.tr/cocuklarda-ates.html Thu, 06 Dec 2018 09:55:30 +0000 Çocuklarda Ateş, çok yaygın bir problem olan çocuklarda ateş problemi birçok aileyi endişelendirmektedir. Bu da aileyi bilmeden bazı yanlış metodları uygulamaya yönlendirmiştir. Bu probleme en hızlı ve en doğru şekilde Çocuklarda Ateş, çok yaygın bir problem olan çocuklarda ateş problemi birçok aileyi endişelendirmektedir. Bu da aileyi bilmeden bazı yanlış metodları uygulamaya yönlendirmiştir. Bu probleme en hızlı ve en doğru şekilde müdahale etmek gerekir. Bu ateşin bir hastalığın nedeni mi yoksa sadece yalnız başına gerçekleşen bir belirti mi olduğu saptanarak ona göre bazı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Çocuklarda gelişen bu problem aslında bir uyarı olarak görülebilir. Çünkü vücudun virüs ve bakteriler ile olan savaşı sırasında ortaya bir belirti olarak ateş çıkmaktadır. Vücudun genel olarak sıcaklığı 37 derecedir. Bu derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar yüksek ateş olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle çocuklarda ateş bu seviyelere geldiğinde hemen bir hekime başvurmak gerekmektedir. Ateş derecesi termometre veya elektronik ateşölçer gibi aletler ile ölçülmektedir. Genellikle kulak arkası, koltuk ve dil altı, anüs bölgelerinden ateş ölçülebilmektedir. 

  Çocuklarda ateş çıkma nedenleri,
  • Lösemi ve Lenfoma benzeri hastalıklar
  • Endokrin, metabolik, inflamatuar hastalıklar
  • Zehirlenme
  • Vücudun aşırı su kaybı
  • Kafa travmaları ve biyolojik ajanlar
  • Doku hasarı
  • İlaçlar
  Çocuklarda AteşÇocuklarda ateş çıkmasının tedavisi

  Probleminin tedavisini doktora gitmeden yapabilirsiniz. Ancak ateşin süresi uzun ve yüksek seviyelerde ise hemen bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bu arada ateşin yükselme sırasında çocuklarda titreme problemi görülür. Bu sırada çocuk üşürse bile üzerindeki kalın şeylerin çıkarılması gerekir. Bir çarşafa sarılabilecek olan çocuğun ateşinin düşmesi için ılık duşa sokmak da bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Ayrıca bu sırada çocuğa ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Bazı durumlarda ise ateşin yanında aşağıdaki belirtiler eşlik ederse hemen bir doktora başvurmak gerekmektedir.
  • Çocuk halsiz ve yorgunsa,
  • Yemek yemek istemiyor veya yediklerini kusuyorsa,
  • Ateşin düşmemesi ve uzun süre devam etmesi,
  • Ateş 40 derece civarlarında ise havale riskini önleme için acilen bir doktora başvurmak gerekir.
  ]]>
  Erkeklerde Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/erkeklerde-ates-basmasi.html Fri, 07 Dec 2018 05:28:22 +0000 Erkeklerde ateş basması, Latince ismi andropoz erkekliğin sonu olarak bilinen erkeklerde ateş basması kadınlarda ileri yaşlarda görülen menopoza benzemektedir. İleri yaş erkeklerdeki testesteron hormonunda düşüş olarak adlandır Erkeklerde ateş basması, Latince ismi andropoz erkekliğin sonu olarak bilinen erkeklerde ateş basması kadınlarda ileri yaşlarda görülen menopoza benzemektedir. İleri yaş erkeklerdeki testesteron hormonunda düşüş olarak adlandırılmaktadır. Andropoz durumunda erkeklik hormonu tamamen ortadan kalmaz. Bu duruma kısmi yetersizlik demek daha doğru olacaktır. Yaş aralığı 50 sonrası olan bu hastalık 75 yaşında bulunan kişilerde de görülmektedir. Erkeklerde ateş basması erkeklerin hayatını olumsuz anlamda önemli oranda etkilemektedir. Bu rahatsızlığın belirtileri olarak erkeklerde ateş basması, cinsel güç kaybı, kas ve eklem ağrıları ve unutkanlığa kadar bir çok şikayetle kendini göstermektedir.

  Erkeklerde ateş basması belirtileri,
  •  Bedensel belirtiler, Yaygın eklem ve kas ağrıları, ani ateş basmaları, halsizlik, uyku ihtiyacında ki artış  ve konsantre olamama gibi belirtiler ile kendini gösterir. Erkeklik hormonunda düşüklük sebebiyle libido denilen cinsel isteğinde önemli oranda düşük gözlenir. Erkeklerde ateş basmasının ani yaşanmasından dolayı ereksiyon problemleriyle çok sık karşılaşılır. Erkeklerde bu durum beraberinde kemik erimesini problemini de getirir. Bazı durumlarda erkeklik hormonu takviyesiyle kontrol altında tutulabilen bu durum için doktora gitmek gerekir.
  •  Psikolojik belirtiler, Andropoz depresyon da ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalama ve kronik yorgunluk gibi psikolojik sebeplerle kendini gösterir. Bu durumdan hafızada olumsuz etkilendiği için unutkanlık problemleri fazlalaşır. Bu durumla karşı karşıya kalan ileri yaştaki kişilerde içine kapanma ve buna bağlı yıpratıcı derecede stres ileri saflara taşınmaktadır. Seksüel düşüklük hissini içinde bulunduğu sıkıntıyı agresif tavırlarla dışarıya vuran kişi olur olmaz olaylara ve kişilere gereğinden fazla tepki gösterir.  Bu psikolojik sorun içinden çıkılmaz bir hal alacağından kişinin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Bu durumundan utanıp doktora gitmeyen kişiler önemsenmeyecek kadar çoktur. Kişi doktora gidip destek almadığı durumlarda daha fazla içine kapanıp kendini toplumdan soyutlar. Bu da hastanın kendini yalnız hissetmesine neden olur ve psikolojisinin bozulmasıyla sonuçlanır.
  Erkeklerde Ateş BasmasıErkeklerde ateş basması tedavisi, Yapılan kan tahlili sonunda anlaşılmaktadır. Üroloji uzmanın kişinin şikayetlerini dinledikten sonra yapacağı fiziksel muayene sonucunda kişinin andropoz olup olmadığınız anlaşılmaktadır. Andropoz bütün erkeklerde ileri yaşlarda görülecek diye bir şey yoktur. Her erkekte görülmez. Doktorun yapacağı muayenede, hastanın testislerinde bir küçülme olup olamadığına, kıvamında bir yumuşama olup olmadığına, peniste küçülme olup olmadığına ve kasıklarda kas kitlelerinde azalma gibi bir belirti olup olamadığına bakıldıktan sonra kişiye teşhis konulur. Hastalık belirtisi olmayan kişilere tedavi ve erkeklik hormonu yükseltici ilaçlar uygulanmaz. Teşhisin sonunda uzman üroloji doktorun izleyeceği tedavi yöntemine göre erkeklik hormonu iğne yada tabletler olarak kullanılmaya başlanır. Hasta erkeklik hormonunu kullanmaya başladıktan sonra hastalık dolayısıyla çıkan bedensel belirtilerin düzeldiğini belirtmiştir. Kişinin kendine güven hissinin yükseldiğini motivasyondaki düşüklüğünün azaldığını ve buna bağlı olarak psikolojik problemlerde azalma görüldüğü bilinmektedir. Andropoz erkekler için önlenebilecek bir durum değildir. Lakin bu süreci kontrol altında tutmak ve yaşam kalitenizin düşmesinin önüne geçmek için düzenli olarak doktora gitmeniz gerekir.
  ]]>
  Vücudu Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/vucudu-ates-basmasi.html Fri, 07 Dec 2018 23:43:48 +0000 Vücudu ateş basması, Vücudu ateş basması çok çeşitli nedenlerle kişide belirmektedir. Bazen sıcak hava bazen hastalıklar bazende kullanılan ilaçlar vücudu ateş basması probleminin temelinde yatmaktadır. Ateş basması erkekl Vücudu ateş basması, Vücudu ateş basması çok çeşitli nedenlerle kişide belirmektedir. Bazen sıcak hava bazen hastalıklar bazende kullanılan ilaçlar vücudu ateş basması probleminin temelinde yatmaktadır. Ateş basması erkeklere oranla kadınlarda daha fazla gözlemlenmektedir. Bunun sebebi kadınlarda ayda bir kere görülen adet dönemidir. Bu dönemlere yakın kadınlarda sıkça vücudu ateş basma atakları gözlemlenmektedir. Bunun dışında kadınlarda birde menopoz dönemi vardır. Yine bu dönemde kadınlar sıkça vücudu ateş basma problemi yaşamaktadır. Erkeklerde ise vücudu ateş basması genellikle yaz aylarında fazla hareket ettiklerinde ortaya çıkmaktadır. Fazla hareketlilik dışında vücudu ateş basma problemi yaşayan erkeklerde fazla kilodan kaynaklanma olasılığı da vardır. Erkeklerde veya kadınlarda vücudu ateş basması problemi ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu problemin ana kaynağı hormonlardır. Kişide bulunan hormon bozuklukları ve hormonun fazla salgılanması vücudu ateş basmasını tetiklemektedir. Vücudu ateş basma rahatsızlığıyla karşılaşan kişiler tükettikleri ürünlere, bulundukları ortama ve aldıkları ilaçlara dikkat etmelidir. Kişinin kendince önlem almaları vücudu ateş basma problemini ortadan kaldırmaya yada en az dereceye düşürmede fayda sağlayacaktır. Vücudu ateş basma atakları genellikle 2 dakika süresince devam edebilir. 2 dakikadan fazla süreler ve geçmeyen ateş yükselmeleri kişi sağlığında tehlike belirtileri olabilir. Bunun için ani ve geçmeyen vücudu ateş basmalarının doktora giderek nedeni öğrenilmelidir. Gerekli muayene ve tahlil sonuçları ile kişide bulunan ateş basmalarının teşhisi yapılacaktır. Bu teşhisten sonra doktor tedavisine ihmal edilmeden uyulması kişinin sağlığına fayda sağlayacaktır.

  Vücudu ateş basması belirtileri nelerdir  ve hangi durumlarda doktora gidilmelidir
  • Kişinin kendisini çok sıcak hissetmesi
  • Terlemenin sıkıcı bunaltıcı ani ve bolca başlaması
  • Kişide ateş basması atakları eşliğinde oluşan baş dönmeleri
  • Kişinin kalp atışlarında hızlanma 
  • Kişide ateş basması sonucu oluşan bayılma hissi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kişinin renginde kızarma görülmesi
  • Kalp çarpıntısı
  • Baş ağrısı
  • Ciddi durumlarda göğüs ağrısı da kişide oluşmaktadır.
  Vücudu ateş basması nedenleri:
  • Menopoz
  • Hiperprolaktinemi prolaktin hormon yüksekliği
  • Nadir görülen bir tümör olan feokromasitoma
  • Karsinoid sendromu
  • Troid kanseri
  • Sistemik mastositozis
  • Pankreas tümörü
  • Omurilik yaralanmaları
  • Migren
  • Parkinson hastalıkları
  • Anksiyete ve diğer psikolojik hastalıklar
  • Vücutta alerji oluşumu
  • Kan basıncının düşüklüğü
  • Otonomik epilepsi
  • Arsenik zehirlenme
  • Lösemi çeşitleri
  • Bronkojenik karsinom
  • Nöroblastoma
  • Rozase
  • Kafein tüketiminin fazla olması
  • Aşırı yağlı baharatlı ve acı yiyecekleri kişinin fazlaca tüketmesi
  • Alkol kullanımı
  • Dumping sendromu yani midenin hızlı boşalması
  • Kullanılan bazı ilaçlar 
  Vücudu Ateş BasmasıVücudu ateş basması tedavisi:
  • Östrojen tedavisi: Östrojen tedavisi menopoz sırasında östrojen miktarını normale döndürmek için dışarıdan östrojen takviyesi yapılmaktadır. Menopoz dönemindeki birçok kadın bu tedaviyi önemsemekte ve bu tedavi şekline yönelmektedir. Bu tedavi vücudu ateş basması ve menopozun diğer belirtilerini azaltmakta veya yok etmektedir. Bu tedavi kişi üzerinde oldukça olumlu ve başarılı sonuçlara sahiptir.
  • Karayılan otu: Yapılan araştırmalar kara yılan otunun vücudu ateş basması probleminde olumlu etkilere sahip olduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Yüzde, boyunda ve vücuttaki kızarıklıklara ve vücutta ateş yükselmesine vücudu ateş basmasına karşı olumlu etkilere sahiptir. Karayılan otu]]> Bebeklerde Ateş https://www.ates.gen.tr/bebeklerde-ates.html Sat, 08 Dec 2018 00:03:59 +0000 Bebeklerde ateş yıllar önce çocuk hekimleri tarafından anne ve babalarda başta olmak üzere başlı başına çok önemli bir hastalık olarak ele alınır, ateşi düşürmek için çok büyük çabalar harcanırdı ve yapılan iş Bebeklerde ateş yıllar önce çocuk hekimleri tarafından anne ve babalarda başta olmak üzere başlı başına çok önemli bir hastalık olarak ele alınır, ateşi düşürmek için çok büyük çabalar harcanırdı ve yapılan işlemlerin sorunu çözeceği düşünülürdü. Bebeklerde ateşlenmenin çok normal olması ile birlikte ilk deneyim yaşayan anne ve babalar oldukça telaşlanmaktadır. Fakat günümüzde ise ateşlenmenin enfeksiyon ile savaşımı için gerekli bir durum olduğuna inanılmaktadır. Günümüzde artık bebeklerde ateş sınırı 38 derecedir. Geçmiş yıllarda sınır 37 dereceydi. Özellikle küçük bebeklerde ateş 38 derecenin üstünde ise ateşi kontrol altına almak çok önemlidir.

  Ateş bebeklerde hasta olduğunun bir göstergesi olmakla beraber, çok ağır enfeksiyonlarda bazen ateşe rastlanmayabiliyor. Bu sebeple ateş hastalığının düzeyini belirlememekle beraber, harekete geçmek için çok faydalı bir mekanizmadır. Anne ve babalar bu durumda evde veya çocuk doktoru ile görüşerek tüm gerekli önlemleri almalıdırlar.

  Bebeklerde ateş normal vücut ısısı, ölçümün yapıldığı ortam sıcaklığı, zaman ve kişiye göre değişiklikler göstermektedir. Sabah ölçülen ateş en düşük seviyeyi gösterirken, akşam en yüksek ölçüyü verebilir. Bebeklerde ağızdan alınan ateş, makattan alınan ateşten 0.6 derece daha düşüktür. Kasıktan ve koltuk altından alınan ateş ağızdan alınan ateşten 0,6 derece daha düşüktür. Alından yapılan ölçümler en doğru ateşi ölçmektedir. 

  Bebeklerde AteşBebeklerde ateş, çevresel ateş dediğimiz bir durumda gözlenmektedir. Sıcak havalarda bebeğin çok fazla giydirilmesi, çok hareketli olması ve heyecandan bebeğin ateşinin çıkmasına neden olur.

  Bebeklerde ateşin sebepleri;
  • Mikrobik hastalıklar,
  • Eklem romatizması
  • Tümörler
  İlaç ateşi, sahte ateş, beyin hastalıkları, şeker hastalarındaki su kayıplarından kaynaklı ateş, aspirin zehirlenmelerinde meydana gelen ateş, genetik akdeniz hastalığı diğer nedenler arasındadır.

  Öncelikle bebeklerde ateşin ölçümünün doğru olarak yapılması gerekmektedir. Eğer bebeğinizin ateşi 38 derecenin üstünde ise en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Eğer hemen gitmek gibi bir durumunuz yok ise kendi imkanlarınızla bebeğinizin ateşini düşürmeniz gerekmektedir.

  Öncelikle sakin olmalısınız ve bebeğin üstündeki fazla kıyafetleri çıkarmalısınız. Üzerindeki kalın kıyafetler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek bebeğin ateşinin daha fazla yükselmesine neden olacaktır. Islak nemli bir bez ile de vücudunu sarabilirsiniz. Ortam sıcaklığını klima veya havalandırmasını yaparak oda sıcaklığını 20 dereceye sabitlemelisiniz. Kesin sonuç vermesi açısından bebeğinizin ateşini makattan veya alından ölçen cihazla bebeğinizin ateşini ölçmelisiniz. Eğer bebeğin ateşi 39-39.5 dereceyi geçerse havale riski vardır. Bu nedenle acil bebeğin ateşini 38 dereceye düşürmeniz gerekir ve 15 dakikada bir tekrar kontrol edilmelidir. Bunun için her zaman evinizde bulundurmanız gereken bir ateş düşürücü şurup olmalıdır. Bebeğinizin ateşini ölçtükten sonra riskli seviyede ise mutlaka ateş düşürücü ilacını vermelisiniz. 

  Bebeklerde ateş ishalle birlikte oluşmuşsa mutlaka uzman çocuk doktoruna götürülmeli, bu durumda evde yapılacak bir şey yoktur. Mümkünse acil servise götürülmesi gerekir. Ateş düşürücü şuruplar, fitile göre daha geç etki etmektedir. Eğer bebeğin ateşi çok yüksekse ve acil bir durum ise fitil verilmesinde fayda vardır. Bebeğinize ateş düşürücüyü verdikten sonra ılık suyla bir duş aldırmalısınız. Kesinlikle buzlu su uygulanmamalıdır. Ayrıca alkollü kompreslerle ateşi düşürmeye kesinlikle çalışmayın. Ayrıca kulaktan dolma uygulamalarla bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışmamalısınız. Özellikle yeni doğan bebeklerde ateş, üzerinin çok fazla giydirilmesi ve ortam sıcaklığının çok f]]> Çocuklarda Yüksek Ateş https://www.ates.gen.tr/cocuklarda-yuksek-ates.html Sat, 08 Dec 2018 18:39:37 +0000 Çocuklarda yüksek ateş: Çocuklarda yüksek ateş bir çok nedenle gözlemlenebilir. Yüksek ateş genellikle enfeksiyon hastalıklarının ilk belirtilerindendir. Çocuklarda yüksek ateş gözlenmesi çoğu zaman anne ve babada telaşa n Çocuklarda yüksek ateş: Çocuklarda yüksek ateş bir çok nedenle gözlemlenebilir. Yüksek ateş genellikle enfeksiyon hastalıklarının ilk belirtilerindendir. Çocuklarda yüksek ateş gözlenmesi çoğu zaman anne ve babada telaşa neden olmaktadır. Bunun sebebi yüksek ateş olan çocukların ateş sonrasında havale geçirme olasılığıdır. Bu olasılığın oluşmaması için anne ve babanın bu konuda bilinçli olması gerekmektedir. Çocukları olan anne ve baba çocuklarda ateş sırasında ve ani oluşabilecek çeşitli problemler karşısında soğuk kanlı ve bilinçli davranma psikolojisine sahip olmalıdırlar. Çocuklarda yüksek ateş üşütme, geçirilen bulaşıcı hastalıklar, aşı veya diğer enfeksiyon hastalıklarından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda önce çocukta bulunan ateşi düşürmeye çalışmalısınız. Çocukta ateş düşük seyirde hissediliyorsa ağrı kesici ilaçlara yönelmek ilk çare olmamalıdır. Çocuklarda yüksek ateş kimi zaman odayı havalandırma ve giysilerini hafifletme ile de geçebilir. Çocuklarda çok fazla ilaçla tedaviye yönelme uygun değildir. Çocuklarda yüksek ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa ateş düşürücü ilaç verilebilir. Alınan önlemlere rağmen çocukta bulunan ateş düşmüyor ise mutlaka doktor muayenesi ve kontrolü gerekmektedir. Anne ve babanın dikkat edeceği etkenlerden biri de çocuk geçmişinde yüksek ateşten dolayı havale geçirmiş ise çocukta ateş olduğu zaman evde iyileştirme çabası içerisinde olmamalıdırlar. Bu gibi durumlarda doktor yardımı almak çocuğun iyileşmesinde faydalı olacaktır.

  Çocuklarda Yüksek AteşÇocuklarda ateş ölçümü nasıl yapılmalıdır:

  Ateş olmayan bir vücut normalde 37 C olarak kabul edilir. Buna göre aşağıdaki ateş ölçümlerine göre hareket edilmesinde fayda vardır.
  • Koltuk altı ölçümlerinde 37.3 C çocuğun ateşinin var olduğu anlamı taşımaktadır
  • Ağızdan ateş ölçümü yapıldığında 37.5 C çocukta ateşin var olduğu anlamındadır
  • Kulaktan ve rektal ölçüm yapıldığında 38. C yine çocuk vücudunda ateşin olduğu anlamındadır
  Çocuklarda yüksek ateş oluşması enfeksiyon hastalıklarından kaynaklı ise aşağıdaki belirtilerde çocukta görülebilir.
  • Ateş eşliğinde çocuğun vücudunda halsizlik oluşabilir
  • Yüksek ateşten kaynaklanan dalgınlık ve uyuklama
  • Yine yüksek ateşten kaynaklanan üşüme ve titreme 
  • İştahsızlık ve mide bulantısı
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Kulakta ağrı gözlemlenebilir
  • Burun tıkanıklığı
  • Geniz bölgesinde akıntı
  • Karın ağrısı ve kusma
  • Sabahları çocuğun ağzında koku oluşması
  • Balgamlı öksürük
  Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür:
  • Çocuğun ateşi yükselmeye başladığında giysileri çıkarılıp rahat ve ferah bir pijama tercih edilmelidir.
  • Anne ara ara ellerini yıkayıp hafif nemli iken ellerini çocuğun vücudunda gezdirerek ateşini almalıdır.
  • Çocuğun bulunduğu ortam havalandırılmalı ve oda sıcaklığı düşürülmelidir.
  • Çocuğun bol sıvı tüketmesi çocuğun ateşini düşürmede yardımcı olacaktır.
  • Hafif ıslak bez ile çocuğun kasıklarındaki, koltuk altlarındaki, alnındaki, ellerinde ve ayaklarındaki ateşi almalıdır..
  • Çocuk uyurken yün yorgan yada battaniye yerine ince ve pamuklu nevresim yada ince yorgan tercih edilmelidir.
  • Kesinlikle dar, kalın ve sıkıcı kıyafetler çocuğun üzerinde olmamalıdır.
  • Ateşi olan çocuklara sıcak yiyecek ve içecekler tercih etmek yerine ılık yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çocuk ılık su ile duş aldırılabilir fakat asla soğuk su ile duş yaptırılmamalıdır.
  • Yüksek ateşi olan çocuk devamlı kontrol altında gözlenmeli ve ateşi kontrol altında tutulmalıdır.
  • Çocuk gürültülü ortamlardan uzak tutulmalı ve sakin bir odada bakımı yapılmalıdır.
  • Çocuğun ateşi 39 dereceye ulaştı ise mutlaka doktora götürmekte fayda vardır.
  ]]>
  Rüyada Ateş Görmek https://www.ates.gen.tr/ruyada-ates-gormek.html Sun, 09 Dec 2018 01:54:25 +0000 Rüyada Ateş Görmek için pek çok rüya tabiri yapan insanın yorumu bulunmaktadır. Bu yorumlar bazen iyi durumlara meyil etmekte bazen ise kötü durumlara meyil etmektedir. Bununla ilgili pek çok durum vardır. Bu durumlarda meydana gel Rüyada Ateş Görmek için pek çok rüya tabiri yapan insanın yorumu bulunmaktadır. Bu yorumlar bazen iyi durumlara meyil etmekte bazen ise kötü durumlara meyil etmektedir. Bununla ilgili pek çok durum vardır. Bu durumlarda meydana gelen farklılıklar genellikle yorumlarda da zıtlıklar meydana getirmektedir. Bu yorumlar bazen müjde, bolluk ve bereket gibi olumlu içerik içeren yorumlardır. Bazıları ise savaş, ölüm ve parasal sıkıntılar yani maddi sıkıntıların habercisidir. Ama bu iki durum tamamen rüyada ateşi, nasıl ve ne koşullarda gördüğünüze bağlıdır. 

  Rüyada Ateş Görmek:

  Rüyada ateş ile beraberinde duman görmek: Önemli bir insandan yani değer verdiğiniz bir insandan unutulmaz ve güzel bir hediye alacaksınız. Sizin için güzel günler yakında.

  Rüyada kişinin ateş ile herhangi bir yerini yakması: Kişinin sadaka ve zekat gibi dini yardımlarda bulunması gerektiğinin mesajıdır.

  Rüyada sadece ateşe bakmak: Kişi için hiç iyi bir durum değildir. Kötü haberin sizi bulması an meselesidir.

  Gökten ateşin indiğini görmek:Doğal afetin habercisidir. Kişi kendini bu duruma hazırlamalıdır.

  Ateş düşen yerden yüksek ses çıkması: Savaş gibi bol kaos içerikli ortamla kişi karşı karşıya kalabilir.

  Kendine baktığında ateş görmek: Sıkıntılı bir hastalık döneminin habercisidir. Kişi kendi beden sağlığına dikkat etmelidir. 

  Evden ateş Çıkması ve kişinin bundan korkması: Yaşamında diğer insanlara karşı büyük bir otoriteye sahip olacağı habercisi.

  Kor halindeki ateşin sönmesini görmek: Ailede yaşayan yaşlı insanlardan birinin vefatı.

  Kor halindeki ateşin bahçede söndüğünü görmek:Kişinin kendinin ölmesi veya sevdiği insanın ölmesi.

  Rüyada sönen ateşin yeniden yanması : Ev içerisinde beklenmeyen maddi kayıp yani hırsızlık veya evde soygun olayı gerçekleşeceğinin habercisidir.

  Yanan ateşin aniden bastıran bir yağmur sonucu sönmesi:  Kişinin yaşamında büyük maddi sıkıntılar çekeceğinin yani fakirliğin geleceğinin göstergesidir.

  Kişinin evini yanarken görmesi: Hakkı olan bir mirasta çeşitli haksızlıkların yapılacağının öngörüsüdür ve kişinin bu sayede haksız yere zengin olacağının habercisidir.

  Rüyada Ateş GörmekKişinin rüyada kendini ateşlerin içinde görmesi: Kişinin sevmediği birini korkutmak için uğraş gösterecektir.

  Yanan bir ateşi söndürmek: İyi ve güzel şeylerin habercisidir.

  Bir anda var olan tarlanın tutuşması ve tarlanın bütün mahsulünün yanması: Devletin önemli zamlar yapacağının habercisidir..

  Dağda kişinin ateş yakması: Özlem duyduğu kişilere kavuşacağının ve gurbetten kısa süreliğine de olsa ayrılacağının habercisidir.

  Evde harlı ateşin üzerinde et pişirdiğini görmek: Kendiniz hakkında yapılacak dedikoduyu duyacağının habercisidir.

  Ateşin üstünde sulu bir şey kaynatmak: İyi ve güzel şeylerin habercisidir.

  Yanan ateşi harlamak: Birine zarar vereceğinizin habercisidir.
  ]]>
  Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür https://www.ates.gen.tr/yetiskinlerde-ates-nasil-dusurulur.html Sun, 09 Dec 2018 08:51:23 +0000 Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür; Vücut ısısı 38 derecede fazla olursa yüksek ateş belirtisidir. Normal vücut ısısı 36-37 derecedir. Sağlık durumu, yaş, beslenme, kıyafetler, günün değişen vakitleri normal vücut ı Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür; Vücut ısısı 38 derecede fazla olursa yüksek ateş belirtisidir. Normal vücut ısısı 36-37 derecedir. Sağlık durumu, yaş, beslenme, kıyafetler, günün değişen vakitleri normal vücut ısımızı belirlemektedir. Vücut ısımız genellikle akşam saatlerinde artar, sabah saatlerinde düşer.   Ateş ölçümü genel olarak koltuk altı, kulak, ağız içi ve makat bölümünden yapılarak belirlenir. 

  Yetişkinlerde Ateş Nasıl DüşürülürAteşimiz neden çıkar, yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür Yüksek ateş kişinin mikrobik bir hastalıkla savaştığını gösterir. Vücuda bakteri ve virüs girdiği zaman toksin üremeye başlar ve metabolizma bağışıklık sistemine uyarıcı sinyaller göndererek savaşması için komut verir. Beyaz kan hücremiz mikroplarla savaşmaya başladığında vücut ısısı yükselir. Bu durum mikropları etkisiz hale getirmek içindir. Çünkü toksinler sıcağa karşı çok dirençsizdirler. Ancak bu yüksek ateş durumunun bir süresi bulunmaktadır. Bu durum 72 saati geçmiş ise acil müdahale gerekmektedir. Bu sürenin üstünde devam eden yüksek ateşe müdahale edilmezse başta beyin olmak üzere hayati organlara zarar verecektir. Ateş düşürücü kullanmak bu durumun yaşamamamız için yapılması gereken bir müdahaledir. Vücutta meydana gelen yüksek ateş beyindeki hipotalamus tarafından kontrol edildiğinden dolayı alınan ateş düşürücünün etkisi büyük olacaktır. Ateş düşürücü 6-8 saat aralıklarla düzenli olarak verilmelidir.  

  Ateş ile birlikte üşüme, terleme gibi durumlar yaşansa da asla kat kat giyinilmemelidir. Kalın battaniyelerin yada yorganlarla yatmak vücut ısısını daha da yükseltir bu durumu daha riskli bir durum olmasına sebep olur. Bunun için mutlaka ateşli olan bireyin üzerinden azami şekilde kıyafetlerini çıkarmanız ve eklem bölgesine, baş bölgesine soğuk uygulamalar yapabilirsiniz. ılık soğuk arası ayarda suya sokabilirsiniz. Ateş düşürücü ilaçlar, duş ve istirahat gibi durumların hepsi yapıldı ve hala ateş düşmüyorsa mutlaka bir uzmana görüşülmesi gerekir.Yüksek ateş hastalığın kendisi değil sadece hastalığın bir belirtisidir ihmal edilmemesi gerekir.
  ]]>
  Ailevi Akdeniz Ateşi https://www.ates.gen.tr/ailevi-akdeniz-atesi.html Sun, 09 Dec 2018 22:45:54 +0000 Ailevi Akdeniz Ateşi Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF veya AAA) karın, göğüs, eklem ağrıları ve şişliklerin olduğu, tekrarlayan ateş krizleri ile seyreden genetik yani ailesel bir hastalıktır. Ai Ailevi Akdeniz Ateşi

  Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF veya AAA) karın, göğüs, eklem ağrıları ve şişliklerin olduğu, tekrarlayan ateş krizleri ile seyreden genetik yani ailesel bir hastalıktır. Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı dünyanın bütün bölgelerini etkileyebilmek ile birlikte, özellikle adından da anlaşılabileceği gibi Akdeniz ve Ortadoğu ırkına sahip olan ülkeleri, yani Yahudiler, Araplar, Ermeniler ve biz Türkler’i çoğunlukla etkilemektedir.

  Dünyada Ailevi Akdeniz Ateşinin Popülasyonu Ne Kadardır

  Az önce saydığımız Akdeniz ve Ortadoğu gibi bölgelerde hastalığın sıklığı yaklaşık olarak 1000 kişi de 1-3 kişi arasıdır. Dünyanın geri kalanında ise çok daha nadir rastlanmaktadır. Ancak genlerin bulunabilmesinden olayı son zamanlarda bu hastalığın nadir görüldüğü İtalya, Fransa, Yunanistan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerin vatandaşlarında bile sık sık tanı koyulmaya başlanmıştır.

  Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının atakları hastaların yaklaşık olarak %90 civarında 20 ‘li yaşların başlarında veya daha erken dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Bu oranın yarısından fazlasında ise ilk 10 yaş dönemi içerisinde belirtiler görülmeye başlar. Erkeklerde bireylerde, kızlardan daha sık görülmektedir.

  Ailevi Akdeniz Ateşi

  Ailevi Akdeniz Ateşinin Nedenleri Nelerdir

  Ailevi Akdeniz Ateşi biyolojik yani genetik, ailesel bir hastalıktır. 

  Ailevi Akdeniz Ateşi cinsiyete bağlı olmayan bir hastalık olarak bilinir. Bireyin akdeniz ateşi olabilmesi için biri anneden, diğeri ise babadan geçişli olan iki adet mutasyonlu gen bulundurması gerekir. Dolayısıyla her iki ebeveyn de hastalık taşıyıcı gen rolünü üstlenir.

  Akraba evlilikleri, iki taşıyıcı bireyin bir arada olması riskini arttırdığından dolayı kişinin AAA olma ihtimali de artmaktadır. Hastaların yaklaşık %25’inin hayat öyküsüne bakıldığı zaman aynı ailenin soylarından geldiği görülmektedir. 

  Ailevi Akdeniz Ateşi’nin Belirtileri Nelerdir

  Ailevi Akdeniz Ateşinin, başlıca belirtileri karın, göğüs bölgelerinde ve eklemlerde ağrının görülmesidir. 

  Çocuk hastalarda ise sık sık tekrarlayan karın ağrıları ve ateşlenmeler hastalığın tipik belirtileridir. Fakat hastaların bazıları değişik atak türleri geçirmekten yakınabilirler. Bunlar göğüs–karın ağrısı veya göğüs–karın ağrısı gibi komorbite ataklardır.

  Ailevi Akdeniz Ateşi atakları yaklaşık 1-4 gün arası sürer ve kendiliğinden geçer. Atak sonrasında hasta tamamen düzelir.

  Ataklarda yaşanan göğüs ağrıları genellikle tek taraflıdır. Sırt, göğüs veya yan ağrıları olarak kendisini gösterir. Ağrı şiddetli olduğunda hasta nefes alamayacak duruma gelebilir. Birkaç gün içerisinde ise hiçbir belirti bırakmadan kendiliğinden kaybolur.

  Eklem ağrısı bulunan ataklarda genellikle tek bir eklem etkilenir. Ayak bileği veya diz kapağı ağrısı görülür. Bu atak tipi diğer atak türlerinden daha uzun sürelidir. Tamamen iyileşmesi bir hafta sürebilir.

  Yetersiz tedavi edilmiş ya da hiç tedavi edilmemiş Ailevi Akdeniz Ateşi vakalarında en önemli problem, amiloidoz gelişmesidir. Amiloidoz, bağırsak, böbrekler, deri, kalp gibi organlarda depolanan ve özellikle böbreklerde ilerlemiş işlev kaybına neden olan bir protein çeşididir. Bağırsaklar veya böbreklerde amiloid proteinine rastlandığında tanı koyulabilmektedir.

  Ailevi Akdeniz Ateşi Tanısı Nasıl Koyulur

  AAA hastalığında tanı koyulabilmesi için kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak şu yöntemler izlenebilir;

  1.Birey en az 3 atak geçirdikten sonra AAA teşhisi koyulmaktadır.

  2. AAA şüphesi olan birey yakın takip ile izlenmelidir. Hasta atak sırasında gözlemlenmeli, muayeneden geçirilmeli ve ilhitap varlığını tespit için kan testleri yapılmalıdır.

  3.AAA şüphesi o]]> Yemekten Sonra Ateş Basması https://www.ates.gen.tr/yemekten-sonra-ates-basmasi.html Mon, 10 Dec 2018 11:34:02 +0000 Yemekten Sonra Ateş Basması, Beynimizin temel ihtiyaçları oksijendir. Bununla birlikte başta sinir hücreleri olmak üzere beyin hücrelerinin normal görevlerini yapmaları için şekere de ihtiyaç duyulur. Yemekten sonra ate

  Yemekten Sonra Ateş Basması, Beynimizin temel ihtiyaçları oksijendir. Bununla birlikte başta sinir hücreleri olmak üzere beyin hücrelerinin normal görevlerini yapmaları için şekere de ihtiyaç duyulur. Yemekten sonra ateş basması kan değerleri ile ilgilidir. İnsan kanında şeker seviyesi 70-100 aralığında olmalıdır. Bu değerlerin altına düşmesi halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik yaparken; bu değerlerin üzerine çıkması ise beyin hücreleri tarafından stres hormonu salgılanmasına neden olur. Kan içinde şeker seviyesinin normalin üzerinde olması kişide ateş, terleme, titreme, huzursuzluk vb. durumların ortaya çıkmasına neden olur. 

  Yemek yedikten iki saat meydana gelen ateş basması, şekerinizin yükseldiğinin habercisidir. Bu durumun sürekli ortaya çıkmasına hipoglisemi denir. Tekrarlanan bu durum pankreas ve karaciğer sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Devamında şeker hastalığına yakalanmış olursunuz. Özellikle uzun süre aç kalındıktan sonra yenilen yemekler hipoglisemi ataklarının meydana gelmesine neden olabileceğinden bilinçli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.

  Yemek ve kan şekeri ilişkisi,

  Vücudumuzda dolaşan kan içinde bulunan şekerden sorumlu hormon insülindir. Yediğimiz yemek içerisinde bulunan şeker vücudumuz da enerji oluşturulmasında kullanılır. Şekeri belli süreçlerden sonra hücrelere iletilerek enerji oluşmasını sağlar. İnsülin pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. Bu hormon salgılandığında bir tür şeker olan glikoz, glikojene dönüşerek hücrelerde enerji oluşmasına neden olur. Unlu mamüller, sade şeker, gibi besinler aşırı tüketildiğinde insülin yükselmesine neden olur. Bu durumda insülin salgılanan organın yani pankreasın yorulmasına neden olur. Yemek yedikten sonra aşırı insülin salgılanması şeker düşüklüğü etkisi olarak kendini gösterir. Basende insülin salgılanamadığından şeker düşüklüğü olarak görülür. Bu etki farklı nedenlerle değişkenlik göstermektedir. Şeker hastalığında pankreas hiç insülin üretemez veya yeterli üretemez hale gelir. Bu durumda dışarıdan insülin alınması gerekir.

  Ateş basmasının şeker yükselmesinden farklı nedenleri de olabilir. Bunun için detaylı bir muayene olunması gerekir. Yapılacak tetkikler sonucu elde edilen bulgulara göre hekiminiz tarafından belirlenen tedaviye riayet edilmesi gerekir. 

  Yemekten Sonra Ateş BasmasıYemekten sonra ortaya çıkan ateşin düşürülmesi için;

  Bu durum sürekli ortaya çıkıyor ise yemeğin yavaş yavaş yenilmesi, bol su içilmesi gerekir. Özellikle direkt şeker tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra unlu mamüllerin tüketimi azaltılmalı, kepekli ekmek, çavdar ekmeği gibi ekmekler tercih edilmelidir. Kötü beslenme alışkanlıklarından kaçınılmalı, özellikle yeşil sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
  ]]>