Ateş Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Ateş: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ateş, vücut sıcaklığının normal seviyelerin üzerine çıkması durumudur ve çeşitli sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Ortalama vücut sıcaklığı genellikle 37 derece Celsius olarak kabul edilir. Yetişkinlerde ateş, 39.4 dereceye ulaşmadığı sürece genellikle ciddi bir risk teşkil etmez. Ancak, ateş 39.4 dereceyi geçerse tıbbi müdahale gerekmektedir ve uzman bir doktordan yardım alınması önemlidir. Bebeklerde ve çocuklarda yavaş yavaş yükselen ateş, ciddi bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Normal Vücut Sıcaklığı

Normal vücut sıcaklığı gün içerisinde değişkenlik gösterebilir. Sabah saatlerinde ateş düşük olabilir ancak öğlen ve akşam saatlerinde yükselebilmektedir. Yetişkinlerde adet döngüsü ve ağır egzersizler gibi diğer faktörler de vücut ısısında değişkenliklere neden olabilir.

Ateşe Neden Olan Faktörler

 • Virüs
 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Güneş çarpması
 • Aşırı güneş yanıkları
 • Eklemlerde ve diğer bölgelerde meydana gelen iltihaplanma
 • Kötü huylu tümörler
 • Difteri, tetanos gibi bağışıklık aşıları

Ateş ve Enfeksiyon İlişkisi

Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ile ilişkilidir. Ateşin yüksek veya hafif olması, hastalığın ciddiyetiyle kesinlikle bağlantılı değildir. Basit bir viral enfeksiyon bile yüksek ateşe neden olabilir. Boğaz şişmesi, boğaz iltihabı ya da idrar yolları iltihabı hafif ateş yapabilir. Ateş, vücudun enfeksiyona, bakteri ve virüslere karşı bir savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi, enfeksiyon durumunda beyindeki vücut sıcaklığını düzenleyen merkezde değişiklik yaparak ısıyı yükseltir. Bakteri ve virüslerin çoğalma ortam sıcaklığı 36.5 - 37.5 derecedir. Vücut ısısı yükseldiğinde ise bakteri ve virüslerin çoğalması engellenmiş olur.

Ateşin Nedenleri

Ateşin nedenini belirlemek bazen mümkün olmayabilir. Vücut sıcaklığınız 38.3 dereceden fazla ise ve ateş durumu üç haftadan fazla sürmüşse, doktorunuz tüm araştırmalara rağmen bir tanı koyamıyorsa, bu durumda bilinmeyen nedenlerden dolayı ateşlenme olabilir.

Ateşin Belirtileri

 • Terleme
 • Titreme
 • Baş ağrısı veya kas ağrıları
 • İştah kaybı, su kaybı
 • Genel yorgunluk
 • Havale geçirme
 • Halüsinasyonlar

Yetişkinlerde Ateş Ölçümü

Yetişkinlerde ateş ölçümü ağızdan veya koltuk altından yapılmaktadır. Ağızdan ateş ölçümü yaparken termometre ampulü dilin altına yerleştirilir ve yaklaşık bir dakika beklenir ya da bip sesi gelinceye kadar beklenir. Ölçüm yapılırken ağızın kapalı olması önemlidir. Koltuk altından ateş ölçmek, yetişkinler için çok fazla tavsiye edilmemektedir ve bu işlem için de yaklaşık bir dakika beklenir.

Bebeklerde Ateş Ölçümü

Bebeklerde ve çocuklarda ateş ölçmenin en güvenilir yolu alından ölçmektir. Eğer alından ölçülen ateş 39 - 39.5 dereceyi geçmişse, bebek ve çocuklar için kullanılan ateş düşürücülerden uygun dozda verebilirsiniz. Bu durumda ortam sıcaklığını bir klima yardımıyla 20 dereceye sabitlemeli ve ortamı havalandırıp bebek veya çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkarmalısınız. Gerekirse ılık bir duş aldırarak 15 dakikada bir tekrar ateşini ölçmelisiniz. Buna rağmen çocuğunuzun ateşi 39 - 39.5 dereceyi hala geçiyorsa, acil tam teşekküllü bir hastaneye başvurmak gerekir.

Yetişkinlerde Ateşin Yönetimi

Yetişkinlerde ateş 38.9 derecenin altında seyrediyorsa, ateş düşürücü ilaçlar doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilir. Ateş, çocuğun hasta olduğunun habercisi olmakla beraber, bazı ağır enfeksiyonlarda hiç ateş görülmeyebilir. Bu sebeple ateş, hastalığın düzeyini belirlememekle beraber, harekete geçmek için faydalı bir mekanizmadır.

Ateş Gördüğünde Yapılan Yanlışlar

Ateş görüldüğünde yapılan en büyük yanlışlardan biri kat kat giyinmektir. Ateş üşüme hissini beraberinde getirse de, kat kat giyinmek yerine ince bir tişört veya şort giymek çok önemlidir. Kalın giyinmek, yorganın altına girmek gibi uygulamalar vücut ısısının daha da artmasına sebep olur ve bu da ateşin daha tehlikeli bir duruma gelmesine hatta havale geçirilmesine yol açar.

Ateş Nasıl Düşürülür?

 • Ateşi yüksek olan kişinin üzerindeki kalın kıyafetler hemen çıkarılmalı ve üzeri örtülmemelidir.
 • Baş bölgesine ve eklem yerlerine soğuk kompresler yapılmalıdır.
 • Alın, koltuk altı ve diz altı bölgelere ıslak havlular konulmalıdır.

Ateş, soğuk uygulamalara rağmen düşmezse, ılık bir duş alınmalıdır. Kesinlikle buzlu su uygulaması yapılmamalıdır. Bebek veya çocuklar ıslak çarşafa sarılabilir. Aynı zamanda ateşi olan kişi sıcak su ile de duş almamalıdır.

Ayrıca ateşi olan kişiler, bu işlemlerin yanında bol sıvı tüketmelidir. Ateş, sıvı kaybına ve dehidrasyona neden olmaktadır. Bu nedenle bol su içmek, meyve suyu ve sulu gıdalar tüketmek önemlidir. Dinlenme, hızlı iyileşmek için gereklidir. Hareket etmek, vücut sıcaklığının yükselmesine neden olabilir. Serin bir ortamda bulunmalı ve ortam sıcaklığı 20 derece olmalı, ince kıyafetler giyilmelidir. Ilık su ile vücut ıslatılabilir. Titreme varsa hemen duş bırakılmalıdır. Titreme, iç ateşin yükselmesine neden olur çünkü kasların titremesi vücut ısısını arttırır.

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Düşürücü Şuruplar

Fitile göre daha geç etki etmektedir. Bu nedenle ateşin hemen düşürülmesi gerekiyorsa fitil kullanılması daha etkili olacaktır. Ateş düşürücü şurupların dozajını kullanmadan önce çok iyi öğrenmelisiniz.

Tedavi Süresi

Tedavi süresi ateşin esas sebebine göre değişecektir. Eğer ateşe sebep olan bakteriyel bir enfeksiyonsa, antibiyotik verilerek tedavi başlatılır. Fakat enfeksiyondan kaynaklanmıyorsa, gerekli tetkik ve testler ile araştırmalar yapılarak bu yönde tedaviye başlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İç Ateş Nasıl Düşürülür?

İç Ateş Nasıl Düşürülür?

Haber Bülteni