Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Tedavisi
25 Temmuz 2024

Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş, yıllar önce çocuk hekimleri tarafından anne ve babalar için oldukça önemli bir sorun olarak ele alınırdı. Ateşi düşürmek için büyük çabalar harcanır ve yapılan işlemlerin sorunu çözeceği düşünülürdü. Bebeklerde ateşlenmenin çok normal olması ile ilk deneyim yaşayan anne ve babalar oldukça telaşlanmaktadır. Günümüzde ise ateşlenmenin enfeksiyonla savaşım için gerekli bir durum olduğu kabul edilmektedir. Artık bebeklerde ateş sınırı 38 derece olarak kabul edilmektedir. Geçmiş yıllarda bu sınır 37 dereceydi. Özellikle küçük bebeklerde ateş 38 derecenin üstündeyse, ateşi kontrol altına almak çok önemlidir.

Ateşin Önemi ve Göstergeleri

Ateş, bebeklerin hasta olduğunun bir göstergesi olmasının yanı sıra, çok ağır enfeksiyonlarda bazen ateş görülmeyebilir. Bu sebeple ateş, hastalığın düzeyini belirlememekle beraber, harekete geçmek için çok faydalı bir mekanizmadır. Anne ve babalar bu durumda evde veya çocuk doktoru ile görüşerek tüm gerekli önlemleri almalıdır.

Bebeklerde Ateşin Ölçümü

Bebeklerde normal vücut ısısı, ölçümün yapıldığı ortam sıcaklığı, zaman ve kişiye göre değişiklikler göstermektedir. Sabah ölçülen ateş en düşük seviyeyi gösterirken, akşam en yüksek değeri verebilir. Bebeklerde ağızdan alınan ateş, makattan alınan ateşten 0.6 derece daha düşüktür. Kasık ve koltuk altından alınan ateş ise ağızdan alınan ateşten 0.6 derece daha düşüktür. Alından yapılan ölçümler en doğru ateşi göstermektedir.

Çevresel Faktörler ve Ateş

Bebeklerde ateş, çevresel faktörler nedeniyle de gözlenebilir. Sıcak havalarda bebeğin çok fazla giydirilmesi, çok hareketli olması ve heyecanlanması ateşin yükselmesine neden olabilir.

Bebeklerde Ateşin Sebepleri

  • Mikrobik hastalıklar
  • Eklem romatizması
  • Tümörler
İlaç ateşi, sahte ateş, beyin hastalıkları, şeker hastalarındaki su kayıplarından kaynaklı ateş, aspirin zehirlenmeleri ve genetik Akdeniz hastalığı diğer nedenler arasındadır.

Ateşin Kontrolü ve Evde Yapılacaklar

Bebeklerde ateşin ölçümünün doğru olarak yapılması gerekmektedir. Eğer bebeğinizin ateşi 38 derecenin üstündeyse en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Eğer hemen gitme imkânınız yoksa kendi imkânlarınızla bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışmalısınız.

Öncelikle sakin olmalı ve bebeğin üzerindeki fazla kıyafetleri çıkarmalısınız. Üzerindeki kalın kıyafetler vücut sıcaklığını dışarıya geçirmeyerek bebeğin ateşinin daha fazla yükselmesine neden olacaktır. Islak nemli bir bez ile bebeğin vücudunu silebilirsiniz. Ortam sıcaklığını klima veya havalandırma ile 20 dereceye sabitlemelisiniz. Bebeklerin ateşini doğru ölçmek için makattan veya alından ölçen cihazlar kullanmalısınız. Eğer bebeğin ateşi 39-39.5 dereceyi geçerse havale riski vardır ve acil olarak ateşi 38 dereceye düşürmeniz gerekmektedir. Bu nedenle her zaman evinizde ateş düşürücü şurup bulundurmalısınız. Bebeğin ateşini ölçtükten sonra riskli seviyede ise mutlaka ateş düşürücü ilaç verilmelidir.

İshal ve Ateş

Bebeklerde ateş ishalle birlikte oluşmuşsa mutlaka uzman bir çocuk doktoruna götürülmelidir, bu durumda evde yapılacak bir şey yoktur. Mümkünse acil servise götürülmesi gerekmektedir. Ateş düşürücü şuruplar, fitile göre daha geç etki etmektedir. Eğer bebeğin ateşi çok yüksekse ve acil bir durum varsa fitil kullanılması faydalı olabilir. Bebeğinize ateş düşürücüyü verdikten sonra ılık suyla bir duş aldırmalısınız. Kesinlikle buzlu su uygulanmamalıdır. Ayrıca alkollü kompreslerle ateşi düşürmeye çalışmayın. Kulaktan dolma bilgilerle bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışmamalısınız. Özellikle yeni doğan bebeklerde ateş, fazla giydirilme ve ortam sıcaklığının yüksek olmasından da kaynaklanabilir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerin oda sıcaklıklarının düşürülmesi ve fazla giydirilmemesi gerekmektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücü şuruplar parasetamol içermektedir. Kesinlikle aspirin bir ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Parasetamol ateş düşürücü şuruplar 4-6 saatte bir verilebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş

Yeni doğan dönemdeki bebeklerde ateş, enfeksiyon, bakteri ve virüslerle savaşma kapasitesi kısıtlı olduğu için daha ciddi enfeksiyonlar oluşturabilir. Üç aydan büyük bebeklerde ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. Bebeğinizin her ateşi çıktığında doktora götürmenize gerek olmayabilir. Dikkatli olmak şartıyla bebeğinizin ateşini evde kontrol altına alabilirsiniz.

Ateşin Süresi ve Doktora Başvuru

Bebeklerde ateş 38-39 derece arasında 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka öksürük, burun akıntısı gibi başka belirtiler yoksa doktorunuzu arayabilirsiniz. Bu durumda ateşin kaynağını bulmak gerekebilir. Bebeklerde ateş, uzman bir hekim tarafından yapılması şartıyla iğne yapılarak da düşürülebilir. İğne, ateş düşürücü şuruplardan daha hızlı etki etmektedir. Kural olarak 1 yaşını doldurmamış bebeklerde enjeksiyon iğnesi bacaktan, yürümeye başlayan bebeklerde kalçadan yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ateş Düşürme

Ateş Düşürme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücudu Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Vücudu Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yüksek Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yüksek Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Ateş Basması Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Böceği Türleri ve Özellikleri

Ateş Böceği Türleri ve Özellikleri